Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... suprapunere de parcele in teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

suprapunere de parcele in teren

Pentru construirea unui gard am chemat primaria sa masoare terenul meu si al vecinului cu care ma invecinez. Doar ca el a contestat aceste masuratori. Am angajat un topograf pentru masuratori gps si tocmai am aflat ca vecinul meu are cadastru facut din 2016 si ca a depasit limita dintre noi cu 1 m (renuntand la 1 metru in partea opusa, unde terenul este mai putin favorabil).

Cum se poate remedia aceasta incalcare flagranta a limitei reale? Se mai poate face ceva prin OCPI? Mai are sens acum intarusarea si ridicarea unui gard ? Sunt ceva portite de ocolire a unui proces??
cocoon, utilizator
Daca nu va inteleti amiabil...nu aveti decat sa deschideti proces de granituire...
Dar OCPI-ul nu poate dispune corectarea masuratorii dupa hartile de la punerea in posesie si o noua masurare?
cocoon, utilizator