Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... decadere drept martor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

decadere drept martor

Buna ziua!
poate fi decazut din proba cu martor,un martor care are internare la sectia psihiatrie-diagnostic depresia?
La solicitarea părții care a propus martorul sau chiar a martorului ,tinand cont de actele medicale respective se poate dispune înlocuirea acestuia..
multumesc!
partea adversa cerere acest lucru (dupa ce deja proba cu martori a fost-martorul a fost audiat;,)spitalului actele medicale pt medic;
chiar daca este o hotarerare judecatoreasca poate spitalul sa eliberereze aceste acte (internare,tratamemt,diagnostic) fara acordul pacientului?
-nu sunt confidentiale datele? care este legea care face referire la confidentialitate?
leonardy44 a scris:

....
chiar daca este o hotarerare judecatoreasca poate spitalul sa eliberereze aceste acte (internare,tratamemt,diagnostic) fara acordul pacientului?
-nu sunt confidentiale datele? care este legea care face referire la confidentialitate?

Art. 74 enumeră o serie de fapte care pot fi considerate delicte civile prin care se încalcă drepturile reglementate de art. 71. Între acestea se regăsește difuzarea de materiale conținând imagini privind o persoană aflată la tratament în unitățile de asistență medicală, precum și a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstanțe în legătură cu boala și cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptățite.
[ link extern ] /
Se refera la articole din codul civil.

Legea nr. 46 din 21 ianuarie 2003 drepturilor pacientului, cap. IV Dreptul la confidențialitatea informațiilor și viața privată a pacientului
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc!
pot face adresa catre judecatorie,facand referire la art.74 si legea 46,deoarece nu sunt de acord cu divulgarea datelor?
multumesc!