Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare casa cumparata in 2019
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare casa cumparata in 2019

O casa cumparata de o persoana fizica necasatorita, in scop de locuinta, cu contract in 2019 si precontract in octombrie 2018, poate fi vanduta fara aplicarea tva? Locuinta a fost cumparata de la o alta persoana fizica, a fost construita in anul 2008 si utiluzata tot ca locuinta. Multumesc!
pia_ionita, utilizator
Puteti sa vindeti linistita cate o casa in fiecare an. De la a doua vanzare in acelasi an incep sa apara probleme legate de TVA.
Daca valoarea proprietatii vandute depaseste 300.000 lei trebuie sa va inregistrati platitor de TVA la ANAF. Daca vindeti in continuare platiti TVA si va puteti retrage dupa ce intr-un an aveti vanzari sub 300.000 lei.