Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 2 suspendari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

2 suspendari

Buna ziua,
Am si eu o intrebare ce sanse am sa pot primi doua pedepse cu suspendare am semnat un accord de recunoastere in care pedeapsa este 2.4 ani cu suspendare si 3 ani supraveghere si mai am un dosar pentru tulburarea linisti publice infractiuni concurente.
Multumesc
e posibil
ART. 97 cod penal
Anularea suspendării executării pedepsei sub supraveghere
(1) Dacă pe parcursul termenului de supraveghere se descoperă că persoana condamnată mai săvârşise o infracţiune până la rămânerea definitivă a hotărârii prin care s-a dispus suspendarea, pentru care i s-a aplicat pedeapsa închisorii chiar după expirarea acestui termen, suspendarea se anulează, aplicându-se, după caz, dispoziţiile privitoare la concursul de infracţiuni, recidivă sau pluralitate intermediară.
(2) În caz de concurs de infracţiuni sau pluralitate intermediară, instanţa poate dispune suspendarea executării pedepsei rezultante, dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute în art. 91. Dacă se dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, termenul de supraveghere se calculează de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare prin care s-a pronunţat anterior suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.

E posibil având în vedere că este vorba despre anularea fostei suspendări caz în care se va putea dispune din nou suspendarea pentru concurs în ansamblu. Problema aici ar fi dacă prin contopirea celor două pedepse s-ar depăși durata de 3 ani maximă pentru care se poate dispune suspendarea.
Am un caz similar.ma puteți ajuta cu inf suplimentare va rog

Filip M a scris:

E posibil având în vedere că este vorba despre anularea fostei suspendări caz în care se va putea dispune din nou suspendarea pentru concurs în ansamblu. Problema aici ar fi dacă prin contopirea celor două pedepse s-ar depăși durata de 3 ani maximă pentru care se poate dispune suspendarea.