Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionar cu pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionar cu pensie anticipata partiala

Buna ziiua,
Va rog sa-mi spuneti daca, fiind pensionat cu pensie anticipata partiala, am dreptul sa lucrez part time sau in ce conditii as putea sa ma angajez.
Va multumesc.
Persoana beneficiara de pensie anticipata partiala nu poate cumula pensia cu salariul.

În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.