avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionar cu pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionar cu pensie anticipata partiala

Buna ziiua,
Va rog sa-mi spuneti daca, fiind pensionat cu pensie anticipata partiala, am dreptul sa lucrez part time sau in ce conditii as putea sa ma angajez.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:37, 26 Iunie 2019
Persoana beneficiara de pensie anticipata partiala nu poate cumula pensia cu salariul.

În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog frumos sa imi spuneti cu ce fel de contract se poate lucra ... LiliF LiliF Va rog frumos sa imi spuneti cu ce fel de contract se poate lucra ca pensionar anticipat sau anticipat partial, cu taxele cele mai mici. Activitate permanenta, ... (vezi toată discuția)
Cei ce suntem pensionați anticipat parțial, putem lucra undeva ... Grasaxi Grasaxi Cei ce suntem pensionați anticipat parțial, putem lucra undeva ( privat sau stat) cu norma întreaga fără să ne fie afectat dreptul de pensie? (vezi toată discuția)
Pensionara anticipata cu penalizare.mai pot munci la particular?am ... Constantinjulieta Constantinjulieta Pensionara anticipata cu penalizare.mai pot munci la particular?am vreo varianta? (vezi toată discuția)