Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Vecini care dau foc la gunoaie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Vecini care dau foc la gunoaie

Am niste vecini care in mod regulat dau foc la gunoaie in curte. Fumul este foarte deranjant. Am citit in H.G. nr. 537/2007 ca exista sanctiuni pentru asa ceva. Nu mi-e clar unde pot sa reclam aceste lucruri. Politie, garda de mediu, ISU?
Puteti sesiza DJSP, Agentia teritoriala de mediu in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
Eu am nevoie sa vina cineva si sa constate candare loc fapta. DSP are program panala ora 16. Daca vecinii fac fum seara cum sa constate? Sa inteleg ca politia nu poate fi sesizata in asemenea cazuri?
Puteti sesiza politia, dar nu are atributii in acest sens. Puteti sesiza si ISU pentru pericol de incendiu.
Faceti sesizarile si asteptati rapunsurile pe care le primiti.
Daca nu primiti raspuns scris in 30 de zile cu masurile luater conform OG nr. 27/ 2002 privind petitiile puteti actiona institutiile statului in judecata in contencios administrativ conform prevederilor Legii nr. 554/ 2004.