avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chemat in judecata pentru restante la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chemat in judecata pentru restante la intretinere(Plata facuta in timpul judecatii pe exceptie?)

1). X(Asociatie de proprietari)cheama in judecata pe Y pentru restante la intretinere, fara sa fie notificat, de X.. Ce pretentii are fata de Y???
2). Y (nu locuieste in apartament, si nici in localitate. Apartamentul fiind gol) dupa primirea actelor si pana la prima zi de infatisare achita pretentiile lui X,
3). Instanta cat si Y ridica exceptia "competentei teritoriala a Judecatoriei Z", pe care o admite, si dispune declinarea cauzei catre Judecatoria W
4). La Judecatoria W, se poate ridica exceptia "lipsei de interes si lipsei de obiect a cererii lui X". Intrucat Y a dispus achitarea in totalitate a debitului catre X pana la ""prima zi de infatisare"" . Care ar fi solutia???
Cel mai recent răspuns: Manole Dumitru , utilizator 16:19, 11 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Da o puteti ridica!
Se admite in proportie de 99%
Ultima modificare: Joi, 27 Iunie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Bună ziua.

În situația enunțată de către dvs., cererea de chemare în judecată urmează a fi respinsă ca rămasă fără obiect. Dacă s-au cerut și penalități sau/și cheltuieli de judecată, ar putea ca pentru acestea din urmă, hotărârea instanței să fie în favoarea obligării pârâtului Y la plată.

Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.
Dl. Avocat, eu consider ca, chemarea in judecata este de fapt "notificarea", si, daca paratul la "prima zi de infatisare" recunoaste pretentiile reclamantului, judecatorul poate dispune cu respingerea cererii de solicitare a cheltuielilor de judecata, mai putin taxele de timbru daca exista. Or, Y inainte de prima zi de infatisare nunumai ca a recunoscut pretentiile, ci si - a platit obligatia in totalitate. Eu consider o solutie de admitere a exceptiei lipsa de interes si obiect a cererii recllamantului X(interesul trebuie sa existe pe toata durata procesului civil; fond, apel, recurs si executarea a obligatiei) Nu va suparati eu asa vad lucrurile!! Cu stima si consideratiune Dumitru Manole
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avand in vedere ca la data primului termen,Y face dovada prin document justificativ ca a achitat suma cu titlu de restanta,instanta de judecata urmeaza sa dispuna respingerea actiunii asociatiei de proprietari care nu mai are obiect
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumim pt ca ne luminați.Promitem ca o sa va solicitam opinia în spatele complexe.

Manole Dumitru a scris:

Dl. Avocat, eu consider ca, chemarea in judecata este de fapt "notificarea", si, daca paratul la "prima zi de infatisare" recunoaste pretentiile reclamantului, judecatorul poate dispune cu respingerea cererii de solicitare a cheltuielilor de judecata, mai putin taxele de timbru daca exista. Or, Y inainte de prima zi de infatisare nunumai ca a recunoscut pretentiile, ci si - a platit obligatia in totalitate. Eu consider o solutie de admitere a exceptiei lipsa de interes si obiect a cererii recllamantului X(interesul trebuie sa existe pe toata durata procesului civil; fond, apel, recurs si executarea a obligatiei) Nu va suparati eu asa vad lucrurile!! Cu stima si consideratiune Dumitru Manole

Alte discuții în legătură

cum vedeti o speta? Manole Dumitru Manole Dumitru X cheama in judecata civila pe Y. Actiune este intemeiata, X are interes, cererea este admisibila, Pana dupa prima zi de infatisare Y face opozitie la ... (vezi toată discuția)
Plata datoriei in timpul judecatii radujura radujura Care este mecanismul care ii permite reclamantului intr-un proces civil sa evite suportarea cheltuielilor de judecata, pentru motivul ca cererea sa va fi ... (vezi toată discuția)
Proces pretentii ursacra ursacra Buna ziua , Am si eu o intrebare. Am fost dat in judecata de o agentie imobiliara ca nu am platit comisionul. Comisionul a fost stabilit la 500 de euro ... (vezi toată discuția)