Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica - vouchere bicicleta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica - vouchere bicicleta

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti ce randuri din declaratia unica se completeaza pentru declararea voucherului pentru bicicleta si daca se poate depune si la ghiseul administratiei financiare.

Multumesc anticipat!
Veniturile sub forma voucherelor pentru biciclete se incadreaza in categoria veniturilor din alte surse care se declara si se impoziteaza prin depunerea declaratiei unice de catre beneficiarul veniturilor (persoana fizica), in anul urmator celui de realizare a venitului. Astfel, pentru veniturile de aceasta natura obtinute in anul 2018, persoana fizica are obligatia depunerii declaratiei unice in anul 2019, prin completarea Capitolului I - Date privind impozitul pe veniturile realizate si contributiile sociale datorate in anul 2018 - Sectiunea 1 - Date privind impozitul pe veniturile realizate din Romania in anul 2018.
Se poate depune declaratia si la ghiseu.