Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... altercatie la servici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

altercatie la servici

intr-o cerere adresata conducerii o salariata face cunoscut ca in timpul programului de lucru a fost agresata verbal si fizic de un coleg
se intelege din adresa ca a avut loc o altercatie intre ei , continuata cu amenintari ....
ce se impune ? comisie cercetare disciplinara ? sanctiun i ?
Cred ca cel mai bine ar fi sa incepeti procedura de cercetare disciplinara, inceracti o mediere intre cei 2 colegi si vedeti daca se impun sanctiuni sau nu.
In mod normal, trebuie sa demarati procedura disciplinara.
Ulterior, pe baza dovezilor si a altor probe, comisia de disciplina poate ajunge si la concluzia impunerii unei sanctiuni disciplinare.
Faptele sunt destul de grave si practic sesizarea savarsirii abaterii disciplinare a avut deja loc prin cererea salariatei agresate.
Edbah, utilizator
Buna ziua !
Art. 267. [cercetarea disciplinară]
(1) Sub sancţiunea nulităţii absolute, nici o măsură, cu excepţia celei prevăzute la art. 264 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
(2) În vederea desfăşurării cercetării disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat în scris de persoana împuternicită de către angajator să realizeze cercetarea, precizându-se obiectul, data, ora şi locul întrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
(4) În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze şi să susţină toate apărările în favoarea sa şi să ofere persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele şi motivaţiile pe care le consideră necesare, precum şi dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.
Pentru aceasta cercetare se numeste o comisie in temeiul art 263 si 267 din codul muncii care arata asa :
Hotararea/Decizia nr. ____________
din data de ________________

Ca urmare a referatului/notei/adresei inregistrate cu nr. _____ de sesizare a conducerii _______________________________2, de catre ________3, cu privire la savarsirea de catre salariatul/a ______________ a urmatoarei abateri disciplinare _______________,

In temeiul dispozitiilor art. 263 si art. 267 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii si potrivit prevederilor

Regulamentului intern al ______________4;

Presedintele/Rectorul/Directorul General/Directorul ______________5, numit prin ______________6 nr. ____/____ a __________________7;

DECIDE8:

Art. 1. – (1) Se constituie comisia de cercetare disciplinara prealabila9, cu urmatoarea componenta:

– (1) Se constituie comisia de cercetare disciplinara prealabila9, cu urmatoarea componenta:
Presedinte: __________________, avand functia de __________________;

Membrii1: __________________, avand functia de __________________;

__________________, avand functia de __________________.

(2) Din comisie va face parte fara drept de vot, in calitate de observator, si un reprezentant al organizatiei sindicale al carei membru este salariatul cercetat, si anume: ______________.

Art. 2. – (1) Se numesc ca membri de rezerva pentru membrii comisiei de de cercetare disciplinara prealabila urmatorii:

a) pentru Presedinte: _______________, avand functia de _________;

b) pentru oricare dintre membrii comisiei de evaluare:

– __________________, avand functia de __________________;

– __________________, avand functia de __________________.

(2) Inlocuirea unui membru al comisiei de cercetare disciplinara prealabila cu un membru de rezerva se poate realiza numai daca persoana care urmeaza sa fie inlocuita nu are posibilitatea, din motive obiective, de a-si indeplini atributiile care rezulta din calitatea de membru al comisiei.

(3) In cazul aplicarii inlocuirii, calitatea de membru al comisiei de de cercetare disciplinara prealabila este preluata de catre membrul de rezerva, care isi va exercita atributiile aferente pana la finalizarea procedurii de cercetare disciplinara.
Se incheie un proces verbal si apoi se aplica sanctiunea.
Pasii succinti sunt :
1. Intocmirea unui referat privind savarsirea unei abateri disciplinare
2. Emiterea deciziei de numire a comisiei de cercetare disciplinara
3. Convocarea salariatului pentru cercetarea disciplinara prealabila
4. Intocmirea Procesului-verbal de catre comisia de cercetare disciplinara
5. Decizie de sanctionare (concediere)

Cu stima !

Si care ar fi motivul sanctionarii disciplinare ? ... Condiţia necesară şi suficientă pentru declanşarea răspunderii disciplinare este abaterea disciplinară.

Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.

Daca aceasta fapta nu este preavazuta in Regulamnetul intern ca abatere disciplinara, atunci va fi greu de sanctionat acel salariat.
Prevederi din Codul Muncii

Art. 39. - (1) Salariatul are, în principal, următoarele drepturi:
e) dreptul la demnitate în muncă;
(2) Salariatului îi revin, în principal, următoarele obligaţii:
b) obligaţia de a respecta disciplina muncii;
c) obligaţia de a respecta prevederile cuprinse în regulamentul intern, în contractul colectiv de muncă aplicabil, precum şi în contractul individual de muncă;

Art. 258. - Regulamentul intern cuprinde cel puţin următoarele categorii de dispoziţii:
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminării şi al înlăturării oricărei forme de încălcare a demnităţii;
c) drepturile şi obligaţiile angajatorului şi al salariaţilor;
d) procedura de soluţionare a cererilor sau reclamaţiilor individuale ale salariaţilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii în unitate;
f) abaterile disciplinare şi sancţiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinară;