Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii SRL fara salariati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii SRL fara salariati

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri cu privire la contributiile CAS si CASS pt un SRL nou infiintat fara salariati. Eu voi fi asociat unic si administrator.
1. Voi avea calitatea de asigurat in sistemul public de sanatate in cazul in care dividendele vor depasi valoarea de 24960 lei/an si se va plati contributia CASS-ului de 10%? In cazul in care acest lucru nu este posibil, cum as putea deveni asigurat si care ar fi pasii?

2. Daca voi plati CAS-ul de 25% la valoarea salariului minim de 2080 lei optand separat imi va fi calculata vechime in munca si pensie? Trebuie depusa declaratia unica pe persoana fizica?

Va multumesc anticipat!
1. Da. Daca venitul anual din dividende este peste plafonul a 12 salarii minime brute anuale, platiti obligatoriu cass -10% aplicat la valoarea plafonului. Altfel nu sunteti obligat la plata cass. Daca totusi doriti sa va asigurati la sanatate in anul respectiv, veti depune declaratia unica in care bifati ca optati sa va asigurati platind pentru sase luni si sa fiti asigurat intreg anul 2019. Plata o veti face la caseria de la finante pana pe 15 decembrie 2019. Veti incepe sa fii asiurat de la data depuneri declaratiei unice, nu de la data platii.
2. La acest tip de venit, adica cel din investitii in care sunt incluse si dividendele, nu sunteti obligat la plata cas deloc, indiferent de nivelul venitului anual. Daca totusi doriti sa va asigurati la pensie in anul respectiv, veti merge direct la casa de pensii, veti incheia direct cu ei un contract si plata CAS-ului de 25% la valoarea salariului minim o veti face lunar la caseria lor.
Ca sa prindeti si luna iulie, mergeti char luni ca sa incheiati contractul la pensii.
george-neagu, moderator