Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... termen solutionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

termen solutionare

buna ziua!
care este termenul maxim de solutionare a unui dosar de pensionare, stabilit de legiuitor?
va multumesc!
Cererile de pensie se solutioneaza prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii în termen de 30 de zile si se comunica beneficiarului în termen de 5 zile de la emitere. Deciziile pot fi contestate în termen de 45 de zile de la emiterea acestora.
Iata ce spune Legea 19/2000, republicata:
Art. 86. - (1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa teritorială de pensii în termen de 45 de zile de la data depunerii cererii.
(2) Decizia casei teritoriale de pensii va cuprinde temeiurile de fapt şi de drept pe baza cărora se admite sau se respinge cererea de pensionare.
(3) Decizia casei teritoriale de pensii se comunică în scris persoanei care a solicitat pensionarea, în termen de 5 zile de la data emiterii.
Art. 87. - Decizia emisă în condiţiile art. 86 alin. (1) poate fi contestată la instanţa
judecătorească competentă în a cărei rază teritorială se află domiciliul asiguratului, în termen de 45 de zile de la comunicare.
Art. 88. - Decizia casei teritoriale de pensii, necontestată în termen, este definitivă.
Margareta Stanciu a scris:

Cererile de pensie se solutioneaza prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii în termen de 30 de zile si se comunica beneficiarului în termen de 5 zile de la emitere. Deciziile pot fi contestate în termen de 45 de zile de la emiterea acestora.

Legea nr. 19/2000 in forma actualizata:
ART. 86
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii in termen de 45 de zile de la data depunerii cererii.
Alin. (1) al art. 86 a fost modificat de pct. 8 al art. I din Legea nr. 250 din 19 iulie 2007, publicata in Monitorul Oficial nr. 486 din 19 iulie 2007.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea