Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... refuz revizie centrala termica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

refuz revizie centrala termica

In locuinta parintilor (care au murit in urma cu doi ani ) nu locuieste nimeni.Eu merg de cateva ori pe saptamana. In luna sept. 2018 o pers. calificata mi-a oprit centala termica ( s-au golit caloriferele si a golit apa din centala).Am primit plic ptr. revizia care se face o data la 2 ani
.Am solicitat sa nu se faca revizia centralei termice ci doar a gazelor specificand ca nu folosesc centrala,termica specificand si ca in viitor nu stiu cand o voi mai folosi si deasemenea dovedind cu factura de gaze ( ptr. aragaz platind cel mult 8lei lunar)
Nu mi se pare corect sa platesc serviciul ptr. un obiect pe care nu il folosesc.Va rog sa-mi spuneti daca firma are dreptul sa ma oblige fac si sa platesc aceasta revizie

Buna seara,
Chiar daca folositi sau nu centrala, aceasta fizic exista, este legata la instalatia de gaze si oricand se pot produce evenimente daca apare vreo problema...
Plus ca dumnealor nu au de unde sa stie daca o folositi sau nu, nu stau sa va urmărească...
Daca nu doriti revizia...ii puteti ruga sa o deconecteze de la instalație si sa sigileze robinetul ce se afla langa centrala, care poate închide alimentarea cu gaz a centralei si vedeti ce spun...
Multumesc, am inteles si voi incerca aceasta varianta
Exista dispozitii exprese care prevad fara exceptie termenele la care se executa verificari la instalatiile indiviiduale
Daca nu permiteti accesul operatorilor autorizati sa verifice instalatia individuala riscati ca furnizorul de gaze sa dispuna succesiv si cronologic massuri care sa va determine sa respectati dispozitiile in domeniu
POrin refuzul verificarii instalatiei individuale va asumati raspunderea sa determinati furnizorul de gaze initial sa restrictioneze asigurarea gazului,sa sigileze regularul de gaze,inclusiv sa dispuna dezafectarea acestuia cu oblilarea dv la plata prestatiilor aferente
Revizia centralei termice si a instalatiei de gaze aferente la termen este obligatorie indiferent ca deconectati si sigilati in apartamentul dvs.
Instalatia de gaze se verifica in toata scara blocului in acelasi timp, ori daca dvs. nu aveti revizia efectuata in interiorul apartamentului, firma de distributie gaze nu va emite documentul de revizie pentru toata scara de bloc, dupa caz, chiar si pentru toata instalatia de gaze din bloc.
La o eventuala repornire ulterioara a centralei nu veti primi aviz deoarece ati depasit termenul de revizie.
Eu am inteles insa fiind o casa care cel mai probabil va fi vanduta in urmatorii 2=3ani (am anuntat firma de aceasta situatie -oricum contractul este pe numele tatalui meu) avand ,dovada ca nu am folosit-o din septembrie 2018
cunoscand situatia deosebita prin care am trecut in anii 2017 - 2018 si in care am fost nevoita sa fac mari cheltuieli speram ca sa nu mai platesc aceasta taxa .Eu am inteles ca la vanzare cumparatorul poate suporta cheltuielile de repunere in functiune a centralei.Oricum centrala are o vechime de 8ani ,