Soția a plecat de la domiciliul nostru din Germania împreună cu copilul într-un loc necunoscut de mine. Ce pot face să îmi văd copilul? Poliția nu mă ajută, mi s-a spus că oricine e liber să facă ce vrea
Buna seara !
Cer cateva sfaturi ...
Sotia mea a plecat de acasa acum doua saptamini si 3 zile.
Noi locuim sau locuiam in Germania din 2015 (casatoriti).
Copilul este nascut in Germania.
Ea a plecat de acasa pe motiv ca eu ii tin fara mancare in casa si ca joc la casinouri .
Acum din cate am inteles este intr-o casa de femei (frauenhaus) .
Problema e ca eu nu stiu nimic de copil . Am fost la politie din a 3-a zi iar cei de la politie mi-au spus ca oricine e liber sa faca ceea ce vrea , insa eu vreau sa stiu de copil , pana la urma sunt tatal .
Ea , din ceea ce am apucat sa vorbesc cu soacra-mea , a spus ca nu mai vrea sa fim impreuna , a luat si toate actele cu ea , eu am mai ramas doar cu buletinul si cu certificatul meu de nastere .
Ce pot face sa imi vad copilul , ca am sunat peste tot si la Jungenamt si la Crucea Rosie .... ce pot face sa imi vad copilul ?
Mentionez ca ea nu a lucrat in Germania si nici in Romania , iar eu sunt in Germania din 2012 si am contract pe perioada nedeterminata la aceeasi firma Germana .
V-am
spus, în România ați fi obținut program de vizită pe cale de ordonanță președințială, procedură ce se judecă cu maximă celeritete, de aceea v-am
spus să luați legătura cu un avocat de acolo, probabil au și ei o procedură similară care se judecă în regim de urgență,
Să-l luați din brațele mamei nu-i recomandabil, repercusiuni legale nu sunt de vreme ce momentan autoritatea părintească se exercită de ambii părinți, dar clar nu recomand așa ceva, ar fi chiar o probă împotriva dvs la un proces ulterior.
Cu privire la certificatul de casatorie, fie obtineti un duplicat fie solicitati instantei sa dispuna depunerea certificatului la dosarul deja format de dvs.
Repet, normele de drept pot fi diferite in Germania, luati legatura cu un avocat de acolo!
Buna seara ! Am aflat astazi de la Jungamt(protectia copilului) cum ca sotia mea si copilul nu au fost inregistrati in nici o casa de mame sau de ajutor social .
Am mai aflat faptul ca sotia mea se afla in Romania si cum ca ar fi depus cerere de divort in Romania.
Avocatul de aici mi-a spus sa ma duc maine la politie sa ii inregistrez la persoane disparute , deodata ce nu stiu nimic de ei de aproape de o luna.
E clar ca sotia a trecut vama ilegal .
Acum vine intrebarea ... printre multe altele :
-Primesc plic aici in Germania in vederea divortului ?
- Divortul se poate pronunta in lipsa mea in Romania , avand in vedere ca eu muncesc in perioada asta ?
-Cei de la Jungamt nu pot gasi copilul , iar eu le-am spus pana astazi dimineata ca sunt intr-o casa de tip Frauenhaus .... dar ei nu au gasit nimic inregistrat , si nu au cu cine sa ia legatura , cine cade vinovat acum ?
- Copilul trebuie sa fie prezentat in germania pentru Untersuchung 7A ... iar sotia nu il poate prezenta pentru ca e in Romania . Cine este responsabil acum ?
Va multumesc pentru raspunsuri anticipat !
O seara buna !
Este un caz de rapire internationala!
Contractati servicii avocatiale si formulati actiune solicitand inapoierea minorului, instanta competenta este Tribunalul Bucuresti!
In speta de divort, invocati exceptia necompetentiei generale a instantelor românești!