avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de invaliditate grad 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de invaliditate grad 2

Conform noii definiri a gradelor de invaliditate din noua Lege a pensiilor, citez:

gradul I, caracterizat de deficiența funcțională gravă, capacitate de muncă și autoservire diminuate;
gradul II, caracterizat de deficiența funcțională accentuată, capacitate de muncă diminuată și capacitate de autoservire păstrată;
gradul III, caracterizat de deficiența funcțională medie, capacitate de muncă diminuată și capacitatea de autoservire păstrată.

De aici se înțelege că cei care au pensie de invaliditate grad II au drept de muncă ca și cei cu gradul III de 4 ore/ zi.

Greșesc cu ceva?
Cel mai recent răspuns: silviup , utilizator 20:20, 9 Iulie 2019
~ Conținut șters la cerere ~
Din ce vezi în ceea ce privește definirea doar tipul de deficiență funcțională.
Sunt curios ce spun specialiștii.
Ultima modificare: Marți, 9 Iulie 2019
silviup, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conform noii legi a pensiilor persoanele cu dizabilitate pot cumula pensia cu un salariu? NihilSineLinea NihilSineLinea Bună ziua. Aș dorii să vă prezint o nelămurire ce o am cu privire la noua legea a pensiilor. Eu sunt un simplu cetățean, care ar dorii să își ... (vezi toată discuția)
Clarificare schimbare grad de handicap / drept de muncă mariacrisss mariacrisss Bună ziua Va rog frumos sa mi spuneți daca de la 1 sept .se da voie sa lucrezi indiferent de gr de invaliditate as vrea sa va întreb dacă se poate trece ... (vezi toată discuția)
Pensie grad 2 alexandradian_a@yahoo.com alexandradian_a@yahoo.com Buna ziua, 1.va rog spuneti-mi si mie ce stagiu de cotizare trebuie sa aiba o persoana grav bolnava, pentru a avea o pensie medicala? 2. daca o persoana ... (vezi toată discuția)