Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de invaliditate grad 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de invaliditate grad 2

Conform noii definiri a gradelor de invaliditate din noua Lege a pensiilor, citez:

gradul I, caracterizat de deficiența funcțională gravă, capacitate de muncă și autoservire diminuate;
gradul II, caracterizat de deficiența funcțională accentuată, capacitate de muncă diminuată și capacitate de autoservire păstrată;
gradul III, caracterizat de deficiența funcțională medie, capacitate de muncă diminuată și capacitatea de autoservire păstrată.

De aici se înțelege că cei care au pensie de invaliditate grad II au drept de muncă ca și cei cu gradul III de 4 ore/ zi.

Greșesc cu ceva?
~ Conținut șters la cerere ~
Din ce vezi în ceea ce privește definirea doar tipul de deficiență funcțională.
Sunt curios ce spun specialiștii.
silviup, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~