avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie conform Legii pensiilor 2019
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie conform Legii pensiilor 2019

Buna ziua,
M am uitat pe modul de calcul a pensiei din 2019 : 75 x. 2 = 1500 lei
(75= PVR=1875/25, iar 2 este punctajul.
In prezent mod calcul : Val punct de pensie X Val punctajului, rezultatul va fi matematic o valoare mult mai mare.
1100 (Val punct pensie2019) X 2 punctaj = 2200 lei in prezent.
Nu inteleg de ce se minte ca vor creste pensiile cand , in realitate vor scadea cu cca 40% ( 1500/2200=0,6).?
Cel mai recent răspuns: Marga G. , utilizator 17:13, 10 Iulie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
75 de lei este valoarea pct. de referinta. notiune nou introdusa.
Acesta se inmulteste cu punctajul total realizat de pensionar pe parcursul stagiului de cotizare.
2 este punctajul mediu, rezultat prin impartirea punctajului total la stagiul normal de cotizare (de ex. 35, dar si 25 sau 30 sau alta valoare, in fct. de situatie.)
75 x 2 = 150, nu 1500.
De exemplu, atat cat inteleg eu in acest moment, daca ati cotizat in total 30 de ani, atunci punctajul total este aproximativ 30 x 2 = 60.
60 x 75 = 4500, dar in sept. 2021, nu acum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand are loc recalcularea punctajului pentru stagiul de cotizare de 25 ani? ion + ion + O problema ipotetica dar care poate fi reala. Exista un pensionar care azi un total de 64 puncte realizate, 32 ani este stagiul de cotizare pentru iesirea la ... (vezi toată discuția)
Pensii Pensionarul56 Pensionarul56 Noul proiect despre legea pensilor care se va aplica in 2021 conține împărțirea la 25 a stagiului total de cotizare dar atunci ce se întâmpla cu cei care ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie și stagiu cotizare pensie Helioz Helioz Bună ziua, Am și eu o nelămurire, mai mult matematică. Am citit cu atenție legislațiile de pe CNPP legat de stagiul de cotizare și calculul ... (vezi toată discuția)