Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie conform Legii pensiilor 2019
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie conform Legii pensiilor 2019

Buna ziua,
M am uitat pe modul de calcul a pensiei din 2019 : 75 x. 2 = 1500 lei
(75= PVR=1875/25, iar 2 este punctajul.
In prezent mod calcul : Val punct de pensie X Val punctajului, rezultatul va fi matematic o valoare mult mai mare.
1100 (Val punct pensie2019) X 2 punctaj = 2200 lei in prezent.
Nu inteleg de ce se minte ca vor creste pensiile cand , in realitate vor scadea cu cca 40% ( 1500/2200=0,6).?
75 de lei este valoarea pct. de referinta. notiune nou introdusa.
Acesta se inmulteste cu punctajul total realizat de pensionar pe parcursul stagiului de cotizare.
2 este punctajul mediu, rezultat prin impartirea punctajului total la stagiul normal de cotizare (de ex. 35, dar si 25 sau 30 sau alta valoare, in fct. de situatie.)
75 x 2 = 150, nu 1500.
De exemplu, atat cat inteleg eu in acest moment, daca ati cotizat in total 30 de ani, atunci punctajul total este aproximativ 30 x 2 = 60.
60 x 75 = 4500, dar in sept. 2021, nu acum.