Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Promisiunea verbala are valoare juridica?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Promisiunea verbala are valoare juridica?

Buna ziua,

Daca o companie a promis doar verbal companiei mele ca ii va da 50% din comisionul cuvenit,in cazul in care nu respecta acest lucru si il dau in judecata,ce sanse de castig am doar pe o promisiune verbala?
Egal cu zero !!!
Cum puteti demonstra asta ?
Nici o sansa ,Nu exista asa ceva în legislația din România,mai degrabă daca va scria pe un colt de șervețel și tot era ceva ,un început de dovada scrisă etc.De altfel strămoșii noștri latini aveau de vreo 2000 de ani o zicala "verba volant,scripta manent"
Contra unui profesionist este admisibilă proba cu martori și pentru probarea unui act juridic de peste 250 lei, totodată poate recunoaște în urma
administrării interogatoriului.
Dar, practic, șansele de a se admite acțiunea nu sunt chiar mari!