Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prietena mea, minoră, este amenințată și ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prietena mea, minoră, este amenințată și hărțuită de un băiat care pretinde favoruri sexuale ca să nu publice poze nud cu ea. Ce se poate face?

Buna seara! Am nevoie de ajutor.
Prietena mea care este minora, a fost amenintata de un baiat de 18 ani sa trimita poze dezbracata. Din cauza naivitatii, ea le-a trimis.
In urma cu cateva zile, el i-a trimis mesaj prietenei mele ca va face pozele publice. A amenintat-o sexual, spunandu-i ca daca nu vrea ca pozele sa fie publice, sa faca in schimb actiune sexuale..
Are ca dovezi mesajele. Dar in mesaje a spus ca este de acord cu ceea ce i-a cerut el, de frica. Ce se poate face in privinta asta? Putin ajutor, va rog.
Manuela Rășină, administrator
Să meargă urgent la POLIȚIE să depună plângere penală, pentru șantaj și amenințare.
Să depună și mesajele ca probă la dosar.
Dar ce masuri va lua politia in privinta asta?

[
gi-jane2, moderator
Poliția va deschide dosar penal, și va chema părțile la audieri și declarații.
Dapix, utilizator
Ei ii este frica ca se ajunge la tribunal

gi-jane2, moderator
Pentru a raspunde, aveti un buton in joosul ecranului pe care scrie raspunde, nu mai apasati pe citeaza, e inutil sa citati mesajele postate fix deasupra.

Sa spuna parintilor si sa mearga la poilitie sa faca plangere, nu are de ce sa se teama.