Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... completare carnet de munca pt inlocuirea unui salariat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

completare carnet de munca pt inlocuirea unui salariat aflat in incapacitate temporara de munca

Buna ziua,
O persoana, din afara unitatii, a suplinit titularii cand acestia se aflau in concediu medical ( perioade diferite respectiv ianuarie = 1,5 sapt , februarie 1,5 sapt, martie 2 sapt ).
Persoana a functionat apoi o perioada de 12 luni in alta parte. Acum trebuie sa isi intocmeasca dosarul pt acordarea somajului.
I s-a eliberat adeverinta cf L. nr.76/2002 (anexa 26)
Declaratiile au fost depuse conform legislatiei.
Acum cei de la somaj o trimit inapoi sa i se completeze perioadele respective in carnetul de munca.
Cum se procedeaza? Persoana a fost incadrata cu decizie interna pe durata concediilor medicale si atat.
Multumesc mult.

o persoana din afara unitatii , chiar daca a suplinit pe cineva pentru o perioada ata de scurta, NU putea sa lucreze in baza unei decizii interne, trebuia sa i se intocmeasca contract de munca pe perioada determinata pe durata concediului medical.conf art.81a) din codul muncii
Persoana respectiva a fost practic detasata de la firma unde lucra, la firma dvs. pe perioadele respective, sa inteleg.
Inregistrarile din cartea de munca care ar fi trebuit sa se faca, sunt cele de detasare si incetat detasarea la firma dvs., deoarece, acea persoana a fost platita la alta firma decat cea la care are carnetul.
Obligatia efectuarii acestor inscrieri cade in sarcina firmei care a detasat persoana, nu in sarcina firmei la care s-a dispus detasarea.
Doina Elena, Consultant resurse umane
Puteti sa-i eliberati adeverinte de vechime pentru perioadele respective ...
Adeverinta de vechime eliberata de angajator se vizeaza la ITM teritorial
Adeverinta respectiva nu sunt sigura ca se vizeaza, adica depinde de ITM. Si eu am avut niste salariati detasati la o firma a carei evidenta o tineam tot eu. Am eliberat adeverinte de vechime si nu mi-au fost primite la vizat la ITM. Au spus ca trebuie inmanata titularului si atat.:)