Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupe muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupe muncă

Bună ziua,este adevărat că grupele de muncă se dau din nou din 2001 încoace ?
Și dacă da de când intră legea in vigoare și când putem beneficia de grupe( grupă specială I;grupă condiții deosebite II )
Mulțumesc
Legea nr. 19/ 2000 (abrogata) si Legea nr. 263/ 2010 (in vigoare, in prezent) cu modificarile si completarile ulterioare prevad acordarea de grupe de munca pentru conditii speciale de munca, respectiv pentru conditii deosebite de munca tuturor lucratorilor care au dreptul legal/ indeplinesc conditiile prevazute de lege.
Puteti beneficia de grupa de munca daca prezentati la casa de pensii adeverinte emise de firma unde ati lucrat intocmite conform anexei nr. 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare (care sa ateste ca indepliniti conditiile legale), incepand cu luna urmatoare depunerii documentelor.
Noua lege a pensiilor 2019
Legea nr.127/2019 privind sistemul unitar de pensii.Ce modificări aduce.

(2) Constituie perioada asimilate și perioada suplimentară la vechimea în muncă acordată în baza legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate în grupa I și a II -a precum și perioada suplimentară acordată pentru stagiul de cotizare realizat in condiții speciale și condiții deosebite de muncă după data de 1 aprilie 2001 și până la data intrării în vigoare a prezentei legi.
Am grupa a II-a până la 1 aprilie 2001, încă sunt in câmpul muncii la același angajator la care am beneficiat de grupa a II-a până în 2001 născut 1968,pot beneficia de grupa a II-a ( condiții deosebite) după data de 1 aprilie 2001 ?
Mulțumesc frumos.
marianalin, utilizator
Puteti beneficia de grupa de munca si dupa data de 01.04.2001 numai daca firma a intocmit anual, documentatiile necesare conform legislatiei in vigoare,a obtinut avizul ITM/ Inspectia muncii si ati fost nominalizat (prin decizia interna a angajatorului) pe locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii pentru care s-a obtinut avizul mentionat anterior.
Ma refer la HG nr. 261/ 2001 cu modificarile si completarile ulterioare, anuale (ultima HG nr. 1173/ 2014) si ulterior HG nr. 1014/ 2015.
Daca ati beneficiat de grupa de munca, pana in 2011 ar trebui sa se regaseasca mentiuni in carnetul de munca.