Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am moștenit o casă cu clauză de uzufruct viager. Ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am moștenit o casă cu clauză de uzufruct viager. Ce act se poate face la notar ca să aibă drept de proprietate și soția mea? Vom investi acolo din banii comuni

Buna ziua,
In urma decesului tatalui meu, am obtinut mostenire o casa , cu clauza de uzufruct viager, care vreau sa o renovez impreuna cu sotia mea.Din cate stiu mostenirea e bun propriu chiar daca suntem casatoriti, Ce act putem face la notar pentru a avea parte si sotia la casa, intrucat banii investiti sunt ai amandurora.Exista vreun act care se poate face in acest sens?Pentru a avea drepturi comune la aceasta casa dupa renovarea ei?
Va multumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator
Uzufructul viager pentru cine e?
Mama mi-a cedat casa cu clauza aceasta de uzufruct viager,, este pentru mine ca mostenitor.
Simonabcr, utilizator
Daca face investitii puteti face act din care sa rezulte investia ei ca sa aiba si ea o garantie, ceea ce este corect.
Nu vad sensul sa devina proprietar pentru ca face o investitie.
Va deveni si ea proprietara dupa decesul dvs. prin mostenire daca se va intampla sa decedati primul.
Nu ar strica sa mergeti sa consultati un avocat ca sa va explice exact tot ce ar trebui sa stiti.

Daca veti urma acest sfat este posibil sa va fi fost de mare ajutor intr-o zi...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Simonabcr a scris:

Mama mi-a cedat casa cu clauza aceasta de uzufruct viager,, este pentru mine ca mostenitor.

Atunci nu e nicio moștenire.
Despre moștenire se vorbește cand moare cineva.
Cum v-a cedat-o?
Ati încheiat vânzare/donație/întreținere?
asta ma interesa ce act se poate face pentru a arata ca si ea face investitii in aceasta casa.Multumesc