avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am moștenit o casă cu clauză de uzufruct viager. Ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am moștenit o casă cu clauză de uzufruct viager. Ce act se poate face la notar ca să aibă drept de proprietate și soția mea? Vom investi acolo din banii comuni

Buna ziua,
In urma decesului tatalui meu, am obtinut mostenire o casa , cu clauza de uzufruct viager, care vreau sa o renovez impreuna cu sotia mea.Din cate stiu mostenirea e bun propriu chiar daca suntem casatoriti, Ce act putem face la notar pentru a avea parte si sotia la casa, intrucat banii investiti sunt ai amandurora.Exista vreun act care se poate face in acest sens?Pentru a avea drepturi comune la aceasta casa dupa renovarea ei?
Va multumesc anticipat
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Uzufructul viager pentru cine e?
Mama mi-a cedat casa cu clauza aceasta de uzufruct viager,, este pentru mine ca mostenitor.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Iulie 2019
Simonabcr, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca face investitii puteti face act din care sa rezulte investia ei ca sa aiba si ea o garantie, ceea ce este corect.
Nu vad sensul sa devina proprietar pentru ca face o investitie.
Va deveni si ea proprietara dupa decesul dvs. prin mostenire daca se va intampla sa decedati primul.
Nu ar strica sa mergeti sa consultati un avocat ca sa va explice exact tot ce ar trebui sa stiti.

Daca veti urma acest sfat este posibil sa va fi fost de mare ajutor intr-o zi...
Ultima modificare: Miercuri, 17 Iulie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat


Simonabcr a scris:

Mama mi-a cedat casa cu clauza aceasta de uzufruct viager,, este pentru mine ca mostenitor.


Atunci nu e nicio moștenire.
Despre moștenire se vorbește cand moare cineva.
Cum v-a cedat-o?
Ati încheiat vânzare/donație/întreținere?
asta ma interesa ce act se poate face pentru a arata ca si ea face investitii in aceasta casa.Multumesc

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare-cumparare??? AndreeaStanila AndreeaStanila Buna ziua,soacra mea s-a hotarat sa treaca apartamentul pe numele nostru (al sotului si al meu) si as vrea sa stiu ce act ar trebui sa incheiem astfel incat si ... (vezi toată discuția)
Ce acte trebuie sa intocmesc pentru despagubirea copiiilor mei anamaria2011 anamaria2011 Buna seara intrebarea mea este urmatoarea : ce act poate sa-mi faca prietenul meu, viitor sot pentru a ma despagubi cu o suma de bani pe care am investit-o in ... (vezi toată discuția)
Contract de vinzare cumparare cu uzfruct viager,de la soacra mea ,dar pe contrac e trecut sotul meu iar eu in paranteza,sintem proprietari cu cota egala? crynarusu crynarusu Buna ziua ,am facut contract pe apartamentul soacrei mele de vinzare cumparare cu uzfruc viager,dar as vrea sa stiu ce obligatii avem fata de ea ? si la ... (vezi toată discuția)