Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Care e treaba cu TVA-ul?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Care e treaba cu TVA-ul?

Buna ziua, am o platformă de comandat mâncare online, precizez ca am infiintat o intreprindere individuală.

Eu (platforma mea) sunt un fel de intermediar dintre restaurant si client. Clientul poate comanda mancare de pe aplicație, iar restaurantul preia comanda si livreaza pachetul catre client.

Sa presupunem ca prin intermediul platformei, restaurantul a facut vanzari de 5000 lei pe luna iulie. Eu percep un comision de 10% din fiecare comanda. Normal trebuie sa primesc 500 lei pentru serviciile oferite, dar mi s-a spus: "Vezi ca se calculeaza comisionul la suma fara TVA-ul de 9%"

Mi se pare ciudat sa mi se scada mie TVA-ul din comision, deoarece eu nu am nicio treaba cu produsele lor, eu avand rolul de intermediar.
Comisionul se calculeaza exact asa cum ati prevazut in contract. Cititi cu atentie contractul.