Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie-se acorda fara \"lunile tatalui\"?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie-se acorda fara "lunile tatalui"?

Buna ziua!
Sotia incepe serviciul pe 1 aprilie 2020(cu minim 60 zile inainte sa implineasca cel mic 2 ani). Intrebarea mea este urmatoarea: daca eu nu intru in acel concediu de care beneficiaza tatal(cele 60 zile aprox.), este vreun impediment in acordarea stimulentului de insertie (650 ron/luna) ?
Va multumesc frumos pentru ajutor!
Nu dar pana atunci sotia ar trebui sa mearga pana la asistenta sociala ca sa ii explice clar tot ce trebuie si pana cand poate sta. Pana atunci mai schimba astia lucrurile de cateva ori :).

Dar e ok asa am facut si eu acum o luna.
Nu este un impediment, dar daca indepliniti conditiile de a primi indemnizatia, atunci nu se primeste stimulent de insertie.
Sa inteleg ca acele 2 luni in care as fi putut sa imi iau concediu nu vom primi stimulent, si numai dupa ce trece acea perioada?
Multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Nu este un impediment, dar daca indepliniti conditiile de a primi indemnizatia, atunci nu se primeste stimulent de insertie.

Norme de aplicare a OUG 111/2010
art.12
(1) Stimulentul de inserție prevăzut la art. 7 alin. (1) din ordonanța de urgență se acordă lunar până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap persoanelor îndreptățite dacă acestea realizează venituri supuse impozitului.
(7) În situația prevăzută la alin. (1) indiferent dacă celălalt părinte alege sau nu să beneficieze de concediul de cel puțin o lună potrivit prevederilor art. 11 alin. (2) din ordonanța de urgență, pe această perioadă stimulentul de inserție nu se acordă.
Va foarte multumesc pentru lamuriri!
Succes in activitatea desfasurata!

Cornel Vasile a scris:

Norme de aplicare a OUG 111/2010
art.12
(1) Stimulentul de inserție prevăzut la art. 7 alin. (1) din ordonanța de urgență se acordă lunar până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap persoanelor îndreptățite dacă acestea realizează venituri supuse impozitului.
(7) În situația prevăzută la alin. (1) indiferent dacă celălalt părinte alege sau nu să beneficieze de concediul de cel puțin o lună potrivit prevederilor art. 11 alin. (2) din ordonanța de urgență, pe această perioadă stimulentul de inserție nu se acordă.