Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cumul pensie*salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cumul pensie*salariu

Referitor la legea 329/2009 am si eu o nelamurire in sensul:un pensionar , fost cadru militar, cu pensie partial-anticipata, in valoare neta de 1100 ,poate cumula pensia cu salariul de la stat in coditiile actualei legi sau trebuie sa opteze.Va multumesc anticipat.
Beneficiarii de drepturi de pensie din sistemul militar pot cumula pensia cu veniturile salariale numai in situatia in care pensia neta are un cuantum mai mic sau egal cu salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat. Pentru anul 2009, salariul mediu brut este de 1693 lei. Deci, da, puteti cumula pensia cu veniturile de natura salariala.

ART. 17 - Legea nr. 329/2009
(1) Beneficiarii dreptului la pensie aparţinând atât sistemului public de pensii, cât şi sistemelor neintegrate sistemului public care realizează venituri salariale sau, după caz, asimilate salariilor, potrivit legii, realizate din exercitarea unei activităţi pe bază de contract individual de muncă, raport de serviciu sau în baza actului de numire, potrivit legii, în cadrul autorităţilor şi instituţiilor publice centrale şi locale, indiferent de modul de finanţare şi subordonare, precum şi în cadrul regiilor autonome, societăţilor naţionale, companiilor naţionale şi societăţilor comerciale la care capitalul social este deţinut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativteritorială, pot cumula pensia netă cu veniturile astfel realizate, dacă nivelul acesteia nu depăşeşte nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea