Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... prescriptia datoriilor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

prescriptia datoriilor

Bună. In anul 2008 am girat pt o persoana un credit de nevoi personale, persoana care după 1 an (adică în 2009) a plecat din tara și nu a mai achitat nimic. Între timp mie mi s-a pus poprire pe cont, mi s-au trimis tot felul de înștiințări pe o adresa veche. În anul 2017 și 2018 am contestat executarea silita (pe motiv ca toate somatiile nu au fost trimise la adresa din CI, au fost 2 procese diferite cu 2 societati de recuperare). In instanta am avut câștig de cauza definitiv și irevocabil. Anul acesta am inceput sa primesc iarasi telefoane de propuneri amiabile. Cei de la Eos KSI sustin ca acesta creanta exista si trebuie achitata. Va rog sa imi spuneti daca aceasta datorie se poate prescrie pt ca suma de recuperat s-a triplat.
andrea0810, utilizator
Ar trebui sa mergeti urgent la avocat.
Este posibil sa se fi prescris si sa fie necesar sa depuneti contestatie la executare.
Daca nu faceti asa veti plati toata datoria.
Nu platiti nici 50 de bani pana nu mergeți cu actele pt a fi studiate de un avocat.Probabil vor sa va "agate"cu o plata voluntară care întrerupe cursul prescripție
Trebuie văzut ce obiect au avut contestațiile la executare.daca au vizat aceleași debite etc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Care este termenul legal de prescripție?