Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa bunici - provincie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa bunici - provincie

Buna ziua,
Am sa incerc sa detaliez cat mai clar posibil aceasta speta.
In urma cu 3 ani a decedat tatal meu, 6 luni mai tarziu a decedat fratele lui, respectiv unchiul meu. In primavara acestui an a decedat bunica mea.
Proprietatea pentru care se doreste succesiune este pe numele bunicii si al bunicului, decedati amandoi. (bunicul cu aprox 20 de ani in urma).
De atunci nu s-a facut nicio succesiune.
In casa locuiesc acum - concubina unchiului meu (care locuieste de 20 de ani) impreuna cu cei doi copii ai lor (unul major, unul minor). Unchiul meu mai are un fiu - major care locuieste in Germania.
Neclaritatile sunt:
- facandu-se succesiune dupa bunici, nefiind copii in viata, proprietatea revine nepotilor in mod egal (inclusiv minorului)?
- datoriile parintilor (credite nevoi personale) se preiau de catre mostenitori?
- cum putem afla daca aveau credite?
Suntem obligati sa demaram succesiunea? Se poate renunta la dreptul succesoral?
- Cum poate fi citat mostenitorul din Germania?
- cum putem afla valoarea imobilului?
Multumesc!

Camina33, utilizator
da. Mosteniti si bunurile si datoriile in egala masura. Da, nepotii mostenesc toti( minori sau nu). Poate fii citat la domiciliul din Germania prin notar sau sa luati legatura dvs cu dansul. Valoarea o aflati si de la notar si de la administratia financiara unde s-a platit impozitul.
1. Nu. Jumătatea tatălui revine dvs (daca sunteti unicul copil), iar jumătatea unchiului se împarte in mod egal între copiii lui.
2.Da, se mostenesc si bunurile și datoriile, proporțional cu cota ce revine fiecăruia.
3. Notarul va interoga registrul național al creditorilor.
Nu e obligatorie, însă mai devreme sau mai tarziu va trebui făcută. Cu cât trece timpul și mai decedeaza moștenitori, costurile vor fi mai ridicate. De exemplu, daca bunica, tata si unchiul ar fi dezbătut succesiunea după bunicul, la timp, acum nu ar mai fi trebuit să o faceți dvs. și verii. Se poate renunta la succesiune, însă veti renunta la absolut toate bunurile.
4. Prin publicitate sau într-un ziar de circulație.
5. Valoarea masei succesorale este calculată de notar in functie de expertiza notariala.
1. Nu. Jumătatea tatălui revine dvs (daca sunteti unicul copil), iar jumătatea unchiului se împarte in mod egal între copiii lui.
2.Da, se mostenesc si bunurile și datoriile, proporțional cu cota ce revine fiecăruia.
3. Notarul va interoga registrul național al creditorilor.
Nu e obligatorie, însă mai devreme sau mai tarziu va trebui făcută. Cu cât trece timpul și mai decedeaza moștenitori, costurile vor fi mai ridicate. De exemplu, daca bunica, tata si unchiul ar fi dezbătut succesiunea după bunicul, la timp, acum nu ar mai fi trebuit să o faceți dvs. și verii. Se poate renunta la succesiune, însă veti renunta la absolut toate bunurile.
4. Prin publicitate sau într-un ziar de circulație.
5. Valoarea masei succesorale este calculată de notar in functie de expertiza notariala.
1. Nu. Jumătatea tatălui revine dvs (daca sunteti unicul copil), iar jumătatea unchiului se împarte in mod egal între copiii lui.
2.Da, se mostenesc si bunurile și datoriile, proporțional cu cota ce revine fiecăruia.
3. Notarul va interoga registrul național al creditorilor.
Nu e obligatorie, însă mai devreme sau mai tarziu va trebui făcută. Cu cât trece timpul și mai decedeaza moștenitori, costurile vor fi mai ridicate. De exemplu, daca bunica, tata si unchiul ar fi dezbătut succesiunea după bunicul, la timp, acum nu ar mai fi trebuit să o faceți dvs. și verii. Se poate renunta la succesiune, însă veti renunta la absolut toate bunurile.
4. Prin publicitate sau într-un ziar de circulație.
5. Valoarea masei succesorale este calculată de notar in functie de expertiza notariala.
1. Chiar daca succesiunea se face dupa bunici? Adica se realizeaza un efect "domino" sau se sare un prag?
2. Am posibilitatea sa aflu valoarea creantelor fiecaruia (bunica, unchi, tata) inainte de a demara succesiunea?
3. In cazul in care se imparte la jumatate de unde stim care dintre acestea revine unei anumite parti? (casa + teren). De bunuri nici nu poate fi vorba pentru ca sunt intr-o stare deplorabila.