Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa bunici - provincie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa bunici - provincie

Buna ziua,
Am sa incerc sa detaliez cat mai clar posibil aceasta speta.
In urma cu 3 ani a decedat tatal meu, 6 luni mai tarziu a decedat fratele lui, respectiv unchiul meu. In primavara acestui an a decedat bunica mea.
Proprietatea pentru care se doreste succesiune este pe numele bunicii si al bunicului, decedati amandoi. (bunicul cu aprox 20 de ani in urma).
De atunci nu s-a facut nicio succesiune.
In casa locuiesc acum - concubina unchiului meu (care locuieste de 20 de ani) impreuna cu cei doi copii ai lor (unul major, unul minor). Unchiul meu mai are un fiu - major care locuieste in Germania.
Neclaritatile sunt:
- facandu-se succesiune dupa bunici, nefiind copii in viata, proprietatea revine nepotilor in mod egal (inclusiv minorului)?
- datoriile parintilor (credite nevoi personale) se preiau de catre mostenitori?
- cum putem afla daca aveau credite?
Suntem obligati sa demaram succesiunea? Se poate renunta la dreptul succesoral?
- Cum poate fi citat mostenitorul din Germania?
- cum putem afla valoarea imobilului?
Multumesc!

Camina33, utilizator

Camina33 a scris:

1. Chiar daca succesiunea se face dupa bunici? Adica se realizeaza un efect "domino" sau se sare un prag?
2. Am posibilitatea sa aflu valoarea creantelor fiecaruia (bunica, unchi, tata) inainte de a demara succesiunea?
3. In cazul in care se imparte la jumatate de unde stim care dintre acestea revine unei anumite parti? (casa + teren). De bunuri nici nu poate fi vorba pentru ca sunt intr-o stare deplorabila.

1. V-am expus efectul final.
Dacă doriti in detaliu...trebuie dezbătute 4 mosteniri.
Prima, e cea a bunicului (Jumătatea lui din masa succesorala).
Mostenitori sunt:
- bunica 1/4, adică 1/8, la care se adaugă jumătatea ei din bunuri, rezultând in total 5/8.
- tatăl dvs care la acel moment era in viata- 3/8, adică 3/16.
- unchiul dvs, care la acel moment era in viata, tot 3/16.

Următoarele 2 succesiuni sunt ale tatălui și unchiului dvs, respectiv cota de 3/16 a fiecăruia.
Mostenitori sunt:
- mama dvs, în calitate de sotie supraviețuitoare, cu o cota de 1/4, adică 3/64. Asta daca mama este in viata si are pretentii la succesiunea tatălui dvs. Daca nu, si e dispusa sa renunte, cota de 3/16 a tatalui va fi moștenită integral de dvs.
In privinta unchiului, din moment ce la data decesului nu era căsătorit legal, cota de 3/16 va fi moștenită doar de copiii acestuia.

Cea de-a treia succesiunea este cea a bunicii, respectiv cota de 5/8.
Mostenitori sunt direct nepoții de la fiii predecedati. Masa succesorala se împarte pe ramuri, nu în mod egal.
Jumătatea care s-ar fi cuvenit tatălui (respectiv 5/16) va reveni dvs, iar jumătatea unchiului se va împărți în mod egal între verii dvs.
In final, dvs fiind unic copil veti avea o cota ceva mai mare.
2. Da, înțelegând registrul menționat mai sus. Adresati-va unui birou notarial.
3. Cotele de mai sus sunt ideale. Pentru împărțirea concretă, se întocmește documentația cadastrala, se intabuleaza certificatul de mostenitor si se încheie partajul.
Dacă vi se pare complicat și costisitor, ganditi-va ca asta este raspunsul la intrebarea "dezbaterea succesiunii este obligatorie?"
Multumesc frumos. Mai am o intrebare - fosta sotie a unchiului, mama baiatului din Germania trebuie si ea chemata la masa succesorala sau daca au divortat si-a pierdut acest drept?

@ In cazul in care matusa mea (concubina unchiului, care sta si in casa cu cei 2 copii) care detine si actele este de rea-credinta si nu vrea sa mearga la notar ce este de intreprins in acest sens?

Mentionez ca si-a facut buletin in care este trecuta adresa unde sta acum (casa bunicii), mergand la politie impreuna cu 2 martori.
Sunt ferm convinsa ca acestea sunt doar "lucrurile ce se vad" cine stie ce mai e pe acolo….ce fantome mai descoperim :)
Vocație succesorala are doar soția cu care era căsătorit legal la data decesului.
Dacă nu ajungeți la un consens, va trebui să vă adresați instanței.