Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte între soți pentru un bun moștenit de unul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte între soți pentru un bun moștenit de unul dintre ei: testament sau contract de vânzare-cumpărare?

buna ziua.eu si sotul meu santem casatoriti de 10 ani,nu avem copii.am mostenit o casa de la mama mea in urma unui proces de succesiune cu fratii mei,santem 7,.tata e mort iar mama ne.a facut la amandoi contract de vanzare cumparare pe partea ei .in urma procesului,ni sa revenit casa si terenul iar fratilor mei trebuie sa le dau o sulta in bani.unii au renuntat la notar ca nu vor nimic.intrebarea mea e cum putem face un act intre mine si sotul meu,in cazul in care unul din noi va deceda.sau putem face act de vanzare intre noi doi? multumesc
Manuela Rășină, administrator
Păi ce sa va vindeți daca bunul este comun?
Încheiati testamente reciproce.
La deces, sotul supraviețuitor va moșteni in totalitate jumătatea sotului decedat.