Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... evitare comisie disciplia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

evitare comisie disciplia

Daca o persoana a savarsit abateri grave la locul de munca si inainte de terminarea cercetarii si de chemare la comisia de disciplina, intentionat si-a bagat concediu medical....cat timp poate prelungi aceasta problema fara sa i se desfaca contracul de munca?
Va trebui sa asteptati sa se intoarca din concediul medical pentru a definitiva cercetarea disciplinara.
Daca nu a ajuns in fata comisiei inseamna ca a avut "un motiv obiectiv" (adica acel concediu medical) asa cum este prevazut in art. 267 (3).
Problema este ca deja are aproximativ 3 luni. Nu se poate cere un control medical la un alt cabinet pt verificare?
Nu trebuiesc pierdute din vedere nici termenele in care trebuie sa fie desfa;urata cercetarea diciplinara.
Un salariat are dreptul la 90 zile cm dupa care mai beneficiaza de inca 90 zile de cm cu avizul comisiei medicale.
In functie de diagnostic puteti solicita salariatului si parerea unui alt medici de specialitate.
Sigur ca puteti solicita un control al acestor certificate.
Dar cat credeti ca o mai poate lungi? Numarul de 90 zile concediu medical probabil ca se apropie vertiginos. Credeti ca va intra in comisia medicala?
Opinia mea este sa aveti rabdare, si intretimp sa va asigurati de respectare procedurii legale privind cercetarea disciplinara.
Cu siguranta nu se va mai prezenta la serviciu, si va face in asa fel incat isi va da demisia.
Sigur ca o sa trebuiasca sa-i platiti CM, ceea ce nu este convenabil.
Trebuia sa ii fi suspendat CIM pe dutrata cercetarii.
Daca insa a cauzat un prejudiciu patrimonial, cenzorul, revizorul coontabil ori poate constata acest prtejudiciu si alaturi de datale care rezulta din investigatiile conducatorului unitatii se poate angaja aceasta raspundere materiala fara cercetare prealabila, direct in instanta.