Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

In ce condiții poate fi reluată o cercetare disciplinara ???in cazul de fata in anul 2017,luna Octombrie s a constatat o abatere disciplinara.salariata se afla in concediu prenatal .aceasta nu a fost convocată ,nu i s a adus la cunoștința despre abaterea disciplinara.salariata a intrat apoi in concediu creștere copil timp de 2 ani.la revenirea la serviciu după concediu de creștere copil mai poate fi reluată cercetarea și convocată salariata?mai sunt îndeplinite condițiile cercetării disciplinare?
Numai daca comisia a decis supendarea cercetarii disciplinare pe perioada suspendarii c.i.m. si reluarea acesteia la revenirea din CCC.
Dar in cazul in care s a decis suspendarea angajata nu trebuia sa fie informata cu privire la abaterea săvârșită și a faptului ca cercetarea va fi suspendată și reluată la revenirea din ccc?
Este perfect adevarat ... nu i s-a adus la cunostinta?
Nu,nu i s a adus la cunoștința atunci când s a constatat și acum este forțată sa și dea demisia sau dacă nu e amenintata cu reluarea cercetării disciplinare,cercetare de care angajata a aflat abia la revenirea din ccc și a fost prezentată doar verbal de către angajator fiind motivul pentru care angajatei i se propune demisia de buna voie.
Crisstynna, utilizator
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Reluarea cercetarii discplinare nu cred ca mai este posibila , decat in conditiile mentionate mai sus.