avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire

Cine pe cine trebuie sa despăgubească în următoarea situație :sunt 3 frați, unul primește o casa, unul terenuri și unul rămâne cu casa părintească?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 14:44, 5 August 2019
Buna ziua,
Cel care a primit un bun de valoare mai mare va despagubi pe cel care va primi un bun de valoare mai mica.
Nu importa ce bunuri sunt ci valoarea lor de circulatie.
Teoretic loturile celor 3 trebuie sa aiba valoare egala, in caz contrar se impun sulte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa părintească se imparte intre frati Anna2309 Anna2309 Buna ziua, in urma cu cateva zile am primit o veste care oarecum m-a tulburat si as vrea sa va intreb daca cumva a-ți trecut prin asa ceva si daca asa este ... (vezi toată discuția)
Mostenire marytopi marytopi Buna,dupa decesul tatalui meu am ajuns la intelegere verbala cu fratele meu sa ramin eu cu casa parinteasca si el cu restul bunurilor ramase terenuri si etc.In ... (vezi toată discuția)
Succesiune Maria257 Maria257 Buna ziua ! Noi suntem 3 frați si vrem sa facem succesiunea după 24 de ani , putem sa rămânem fiecare cu partea lui teren de casa ? (vezi toată discuția)