Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire

Cine pe cine trebuie sa despăgubească în următoarea situație :sunt 3 frați, unul primește o casa, unul terenuri și unul rămâne cu casa părintească?
Buna ziua,
Cel care a primit un bun de valoare mai mare va despagubi pe cel care va primi un bun de valoare mai mica.
Nu importa ce bunuri sunt ci valoarea lor de circulatie.
Teoretic loturile celor 3 trebuie sa aiba valoare egala, in caz contrar se impun sulte.