Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Loc de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Loc de muncă

Buna ziua...m am angajat de o luna la o bancă și am contract provizoriu de 3 luni....daca vreau sa plec....trebuie sa stau in preaviz? Daca da...după alea 3 luni...? Sau in timpul? Va mulțumesc
Buna ziua,
Banuiesc ca este vorba de un contract pe perioada determinata de teri luni, nu?
Daca da...trebuie sa stati in preaviz perioada trecuta in contract ( max. 20 de zile lucratoare). Calculul zilelor se face incapand cu data depuneri, in scris, a demisiei.
Puteti incerca si incetarea contractului de munca cu acordul partilor.
DanielaSaigiu a scris:

Buna ziua...m am angajat de o luna la o bancă și am contract provizoriu de 3 luni....daca vreau sa plec....trebuie sa stau in preaviz? Daca da...după alea 3 luni...? Sau in timpul? Va mulțumesc

In cazul dvs , incetarea c.i.m. poate avea loc :
- cu acordul partilor la data stabilita de comun acord cu angajatorul; nu se acorda preaviz.

- prin demisie , situatie in care se poate acorda sua nu preaviz; Preavizul intra in calculul duratei c.i.m.

- de drept, la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat c.i.m.

Va mulțumesc frumos pentru răspunsuri...da,e vb de contractul ăla provizoriu,de 3 luni..deci tre sa îmi depun demisia pe 10 septembrie,ca să mă incadrez până pe 30 septembrie,când se incheie contractul
Nu are nici un rost sa faceti asta, contractul incheiat pe durata determinata se incheie la data stipulata fara a fi nevoie sa faceti ceva ( demisionati, etc.).
Asta daca nu hotarati de comun acord cu angajatorul sa il prelungiti...
Si zilele de preaviz se considera doar cele lucratoare, adica 20 de zile lucratoare, nu calendaristice.
Nu vreau sa prelungesc nimic...din contra...as pleca și mâine dacă aș putea..dar vreau totuși să las loc de "bună ziua".... Nici nu vreau sa am pb..gen,să mă dea in judecata pentru nerespectarea contractului,etc....