Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Rezultat necropsie
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Rezultat necropsie

Buna ziua!
As dori sa stiu daca membrii familiei au dreptul (legal) sa primeasca rezultatul necropsiei, fara intermediere (parchet, etc.). In urma preluarii decedatului, familia a primit doar Certificatul Constatator de deces. Ulterior, cand au revenit pentru raportul autopsiei, li s-a spus ca nu discuta cu apartinatorii ci doar prin instanta judecatoreasca. Ma intereseaza sa cunosc ce prevede legea. Multumesc!
Raportul medico-legal intocmit in urma necropsiei se trimite organului judiciar care a dispus efectuarea necropsiei, in original.
Puteti consulta acest raport cu aprobarea scrisa a organului judiciar la cererea formulata in scris, de dvs. sau prin avocat.
Daca decesul a avut loc in spital, acesta este organul judiciar care a dispus efectuarea? Si, deci, acolo trebuie sa solicitam consultarea acestui raport?
Organ judiciar este procurorul, instanta de judecata sau politistul judiciar.