avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Dezmembrare teren bloc dupa cumparare apartament de la ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Dezmembrare teren bloc dupa cumparare apartament de la dezvoltator?

Am cumparat un apartament de la un dezvoltator imobiliar. Acum, dezvoltatorul spune ca pentru a bransa gazele si alte utilitati are nevoie de o procura (mi-a fost trimisa) care spune ca:

Eu, coproprietar al terenului de 6000mp, intabulat si cu nr de cadastru, autorizez dezvoltatorul sa dezmembreze terenul in nr de loturi pe care el le considera necesare.

Totodata il imputernicesc sa incheie declaratii, contracte prin care constituie cu titlu gratuit dreptul de folosinta (superficie), dreptul de uz, dreptul de servitute de trecere subterana si/sau aeriana, continua si perpetua, dreptul de servitute de trecere perpetua cu piciorul si/sau autovehiculele şi a oricăror alte dezmembrăminte ale dreptului de proprietate cu privire la terenul descris mai sus sau cu privire la oricare dintre loturile rezultate din dezmembrarea acestuia, în favoarea tuturor furnizorilor de utilităţi, inclusiv dar fără a se limita la Enel, Engie şi/sau a oricăror alţi furnizori de utilităţi, în vederea racordării la utilităţi a imobilelor – bloc edificate şi/sau aflate în curs de edificare pe terenul descris mai sus, construcţii aflate în proprietatea DEZVOLTATORULUI.

Imi poate explica cineva ce se intampla aici? De ce trebuie dezmembrat terenul si de ce constructiile se afla in proprietatea dezvoltatorului?
Ultima modificare: Vineri, 9 August 2019
Cristianc1, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 14:37, 9 August 2019
Buna ziua,
Banuiesc ca este vorba de un ansamblu rezidential, nu?
Vedeti daca in contract este specificata, pe langa apartament, si o cota parte din terenul pe care sunt construite blocurile,
Ultima modificare: Vineri, 9 August 2019
Ionut.ion, utilizator
Buna ziua. Dar aici vorbim de 6000mp, pe care probabil se afla tot blocul. Totodata, de ce ar fi dezvoltatorul in continuare proprietar?

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Banuiesc ca este vorba de un ansamblu rezidential, nu?
Vedeti daca in contract este specificata, pe langa apartament, si o cota parte din terenul pe care sunt construite blocurile,

Aveti sau nu specificat acest lucru in contract?
Se poate sa fie coproprietar daca a procedat cum am spus mai sus.
Ca in cazul unui bloc, atata timp cat mai are apartamente nevandute poate participa, ca si proprietar, la toate sedintele asociatiei de proprietari, cu drept de vot la deciziile ce urmeaza a fi luate.
Banuiesc ca fac asta pentru a scapa de eventualele obligatii legate de intretinere, amenajare, etc. a terenului dupa vanzarea tuturor apartamentelor, urmand ca aceasta grija sa treaca in sarcina proprietarilor ( organizati sau nu in asociatie...).
Ultima modificare: Vineri, 9 August 2019
Ionut.ion, utilizator
Cred ca se refera ca eu sunt coproprietar (Subsemnatul eu, coproprietar, imputernicesc dezvoltatorul).
Pe langa apartament, am cota parte de 0,29% din părţile comune ale subsolului, împreună cu cota parte de 0,79% din părţile şi dependinţele comune ale tronsonului, care prin natura şi destinaţia lor sunt în proprietate forţată şi perpetuă a tuturor proprietarilor şi destinate a fi în comun şi împreună cu dreptul de proprietate asupra cotei-părţi de 0,29% corespunzătoare suprafeţei de teren de 17,63 mp, aferentă apartamentului din terenul construit şi neconstruit pe care s-a construit imobilul-bloc, în suprafaţă de 6.080mp.

Totusi, ce au gresit de vor acum dezmembrarea, dupa ce au vandut 90%din apartamente. Si de ce scrie ca blocul este in proprietatea dezvoltatorului? Mai pe scurt, va suna ceva suspect?

Ionut.ion a scris:

Aveti sau nu specificat acest lucru in contract?
Se poate sa fie coproprietar daca a procedat cum am spus mai sus.
Ca in cazul unui bloc, atata timp cat mai are apartamente nevandute poate participa, ca si proprietar, la toate sedintele asociatiei de proprietari, cu drept de vot la deciziile ce urmeaza a fi luate.
Banuiesc ca fac asta pentru a scapa de eventualele obligatii legate de intretinere, amenajare, etc. a terenului dupa vanzarea tuturor apartamentelor, urmand ca aceasta grija sa treaca in sarcina proprietarilor ( organizati sau nu in asociatie...).

Din ce am inteles...nu vor dezmembrarea... si blocul nu le mai apartine daca au vandut 90 la suta din apartamente, mai detine doar o cota de 10%... Vor doar acordul dvs. ca si coproprietari ( dvs. si ceillelti ce au cumparat apartamentele) de a face ce ati scris mai sus...
Sau poate prin dezmembrare se refera la locurile unde vor fi amplasate canalele de scurgere, eventuale constructii tehnice, transformator electric, parc, locuri parcare etc.
Puteti intreba si ceilalti vecini daca au primit o asemenea solicitare ( eu zic ca raspunsul este "da").
Ca in cazul unui bloc...daca vrei sa folosesti partea comuna ( uscator, casa scarii, eventuale spatii ce apartin tuturor) cu alt scop decat cel pentru care a fost constuit ai nevoie de acordul tuturor proprietarilor.
Ultima modificare: Vineri, 9 August 2019
Ionut.ion, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sad cumparat cu legea 550/2002 neo871 neo871 Buna ziua, Am cuparat un spatiu cu alta destinatie in baza legii nr. 550/2002. In contract se spune ca am devenit (de fapt societatea mea) proprietarul unei ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune-teren intravilan PAS22 PAS22 Buna ziua! Am o mare ruagaminte: ajutati-ma in rezolvarea urmatoarei probleme: Am cumparat 250mp cota indiviza dintr-un teren total de 350 mp(construit si ... (vezi toată discuția)
Constructii pe teren supus partajului judiciar lancranjan lancranjan Pe terenul supus partajului judiciar sunt construite ilegal (fara autorizatie de cosnstructie si fara acordul coproprietarilor) . In acest caz noi ca si ... (vezi toată discuția)