Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vreau sa ma separ de asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vreau sa ma separ de asociatie

Cum as putea să renunț la a mai plăti la asociatie ? Vreau sa fac eu direct contract cu compania de apa,etc
Si sa plătesc fără intermediarii de la asociatie.
Imi trebuie acordul vecinilor?
O altă variantă ar mai fi sa ma duc la o altă asociatie de administrare imobile,privata,dar nu cred că pot fără voia vecinilor.
Nu vreau sa mai am legatura cu cei care lucrează în prezent la asociația de proprietari din care fac parte!
Si Nu,nu doresc sa ma mut la casa sau in alt bloc/cartier.
Poti iesi din asociatie dar nu poti sa muti teava de alimentare cu apa la alt bloc, nu poti muta alimentarea caloriferelor la alt bloc, nu poti ajunge in apartament folosind liftul din alt bloc si altele. Tu poti sa-ti rezolvi problema numai mutandute in alt bloc , dar si acolo este o asoc de proprietari.
Undeva graiesti bine: sa mergi la toti furnizorii de utilitati si servicii si sa intocmesti cu dumnealor contract individual de furnizare. Negociezi preturi si alte acareturi:
- la apa potabila rec + canalizare;
- la furnizorul de energie electrica pentru energia electrica de pe casa scarii si/sau lift daca este cazul;
- cu ingrijitorul de bloc, cel ce face curat pe casa scarii;
- cu asociatia de proprietari pentru costurile comune: terasa, subsol, casa scarii, etc;
- cu societatea care ridica gunoiul menajer....

Dar asa, de curiozitate, care-i motivul de esti asa de inversunat - nu de alta, dar poate te ajutam.

Locuitul in imobile de locuit in comun obliga fara exceptie sau derogari toti proprietarii sa contribuie lunar la achitare parti comune
Nu puteti sa va duceti la ce asociatie de proprietari doriti dv
Adam Grecu a scris:

Undeva graiesti bine: sa mergi la toti furnizorii de utilitati si servicii si sa intocmesti cu dumnealor contract individual de furnizare. Negociezi preturi si alte acareturi:
- la apa potabila rec + canalizare;
- la furnizorul de energie electrica pentru energia electrica de pe casa scarii si/sau lift daca este cazul;
- cu ingrijitorul de bloc, cel ce face curat pe casa scarii;
- cu asociatia de proprietari pentru costurile comune: terasa, subsol, casa scarii, etc;
- cu societatea care ridica gunoiul menajer....
Dar asa, de curiozitate, care-i motivul de esti asa de inversunat - nu de alta, dar poate te ajutam.

CAM MARE ÎNGRIJORAREA, NU-I AȘA, TOVARĂȘE ?
Ce jale ar fi dacă s-ar dizolva acea Asociație de Proprietari din Iași care încalcă definiția Condominiului, cu peste 500 de proprietari.
În cazul în care se va aplica Legea nr. 196/2018, art. 104, dar și art. 2, 17, 21 și 107, Adam Grecu va rămâne fără marafeți luați pe Cota-Parte Indiviză.
Apropo, cât poți primi salariu pentru un bloc (un Condominiu), așa cum obligă legea ?
Vreau sa mi plătesc personal datoriile,fără să mai fie nevoie de serviciile președintelui si administratorului de la asociatie.

sanda65 a scris:

Poti iesi din asociatie dar nu poti sa muti teava de alimentare cu apa la alt bloc, nu poti muta alimentarea caloriferelor la alt bloc, nu poti ajunge in apartament folosind liftul din alt bloc si altele. Tu poti sa-ti rezolvi problema numai mutandute in alt bloc , dar si acolo este o asoc de proprietari.