Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vrem să ne reorganizăm loturile moștenite. Ce să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vrem să ne reorganizăm loturile moștenite. Ce să alegem, vânzare sau dezmembrare?

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie.
In trecut am dezmembrat un teren pe care erau si constructii. Dezmebrarea s-a facut in trei loturi si au fost impartite astfel:
- 1 teren pe numele bunicului
- 1 teren pe numele surorii (Maria)
- 1 teren pe numele meu si al celeilalte surori (Anda), 1/2 + 1/2.
Acum bunicul vrea sa imi treaca pe numele meu o parte din terenul lui + constructia de pe acesta. Restul terenului vrea sa il imparta in doua si sa il ofere Mariei si Andei.
Eu, la randul meu vreau sa vand partea mea de 1/2 Mariei. Mentionez ca si pe terenul meu este o constructie.
Poate bunicul sa dezmembreze si sa ne vanda?
Eu pot sa imi vand partea de 1/2?
Mentionez ca tranzactiile sunt "fictive" (in sensul ca nu solicita nimeni bani. Este vorba doar de o "reorganizare" a loturilor).
Bunicul are 74 de ani si nu vrea sa auda de contracte de intretinere sau habitatie.
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Ceva da cu virgula.
Un imobil se dezmembreaza cand are un singur proprietar.
Actul de dezmembrare nu este translativ de proprietate. Deci nu exista "pe numele..", in urma dezmembrarii.
Ati mai facut si un act de partaj voluntar?
Dupa dezmembrari am facut acte de vanzare-cumparare.
Acum bunicul vrea sa dezmembreze partea lui in trei si sa ne faca vanzare-cumparare.
Eu vreau sa vand partea mea de 1/2 din terenul si imobilul pe care il detin impreuna cu sora mea (Anda).
In prezent fiecare are terenul si casa lui, bunicul un teren de 800 mp, sora Maria un teren de 300mp si eu in coproprietate cu sora Anda un teren de 600mp.
Pe toate loturile sunt case.
Bunicul vrea sa imi "vanda" mie casa si o parte din terenul lui. Restul terenului il va imparti in doua si il va vinde surorilor.
Eu vreau sa vand partea mea de 1/2 din terenul si casa pe care le am in coproprietate cu sora Anda. Mentionez ca nu vreau sa dezmembrez partea mea. Vreau doar sa ajunga in posesia celeilate surori.
Multumesc!

gi-jane2, moderator
Daca dvs dorit sa vindeti cota indiviza de 1/2 din intregul imobil, nu trebuie sa faceti dezmembrare. Pur si simplu vindeti cota.
In cazul buniciului, daca din cei 800 m.p va instraineaza o portiune dvs si alta surorilor, trebuie dezmembrat terenul.
Multumesc!
In cazul bunicului stiu ca trebuie dezmembrare.
In cazul meu cu 1/2 am vorbit la notar si zice ca nu pot vinde pana nu fac partaj cu sora (care detine partea cealalta de 1/2). Casa este prabusita si nu inteleg cum se poate face partaj....eu iau o parte din casa si ea pe cealalta.
Alt notar zice ca imi pot vine cota de 1/2 in mod direct (ceea ce mi se pare normal).
Care este calea legala?
Multumesc!

gi-jane2, moderator
Puteti vinde cota direct, urmand ca dobanditorul sa ramana in indiviziune cu sora dvs.