Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asistent personal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asistent personal

Buna ziua,
Am un copil cu handicap grav cu asistent personal. Am auzit s-ar fi dat o hotarare prin care nu mai este limitat la un numar maxim de asistenti personali pe care ii poate angaja primaria. Vreau sa depun actele pt angajare si as vrea sa fiu pregatita sa nu imi motiveze ca nu au locuri.
Multumesc
Din cate cunosc nu exista un astfel de act normativ.
Numarul asistentilor personali ai persoanelor cu dizablitati nu poate fi limitat deoarece conform legii 448/2006 asistentul personal este un drept al persoanei cu dizabilitati , Aceasta isi exprima optiunea intre a avea asistent personal ce are calitatea de angajat , sau o indemnizatie de insotitor ,iar primarii au obligatia sa angajeze asistentul personal si sa ii asigure toate drepturile salariale prevazute in legi.