Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical ingrijire copil

In situatia in care copilul este bolnav (nu ma refer la handicap, ci raceala, infectie, internare etc), parintii, pana la ce varsta a copilul isi pot lua medical pentru ingrijirea lui?Multumesc
Se poate lua concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vazusem ca s-a schimbat de curand varsta pana la 17 ani.Inteleg ca se refera la acest tip de concediu...

[ link extern ]

Cornel Vasile a scris:

Se poate lua concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani .

OUG 158/2005
art.26
(1) Asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani.
(1^1) În cazul copilului cu afecțiuni grave, asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 16 ani.
.....