Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de proprietate care nu specifica proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de proprietate care nu specifica proprietate asupra terenului pe care este ridicat edificiul

Buna ziua,
As dori si eu niste informatii cu privire la actul de proprietate al unei case.
Tatal meu a decedat acum doi ani, impreuna cu sora mea am dorit sa deachidem succesiunea, insa actul de propritate specifica doar ca parintii nostri au ridicat un edificiu la adresa respectiva nu si ca sunt proprietari pe terenul pe care s-a ridicat edificiul (precizez ca s-au platit taxe si imozite pe terenul respectiv inca de la ridicarea edificiului)
Ce putem face in acest caz? Notarul ne-a indrumat catre instanta? Nu exista o metoda mai simpla in rezolvarea acestei probleme?
Multumesc
Bună ziua, puteţi deschide o acţiune de uzucapiune imobiliară pentru terenul respectiv