Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legalitatea filmarii unui functionar public(politist) ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legalitatea filmarii unui functionar public(politist) aflat in uniforma de serviciu intr- un loc public

Buna seara.Cat de legal este ca un cetatean sa-l filmeze pe un politist aflat in uniforma intr-un loc public sa insiste ai filma fizionomia si apoi sa umple retelele sociale si site urile de stiri cu acele imagini.
Este acel politist o persoana publica?
Nu are si el dreptul la protejarea imaginii si a datelor cu caracter personal,mai ales ca de cele mai multe ori se aduc acuzatii care numai mult mai tarziu se stabileste care este adevarul intr o anumita speta?
Multumesc anticipat !
Este legal. Functionarul public polițist este in exercițiul functiunii sale intr-un spațiu public care se poate afla sub supraveghere video așa ca prin extrapolare trebuie sa ne așteptam a fi filmați, fotografiați etc. si este foarte bine așa pentru cenzurarea comportamentelor abuzive. Dacă săvârșesc binele de ce
mi-ar pasa daca sunt filmat?!
GDPR se aplica vieții private, persoanelor private, dacă respectivul polițist nu ar purta uniformă și nu ar fi in exercițiul functiunii atunci ar fi o încălcare a dreptului sau la intimitate și viata privată. Ca persoane publice insa suntem expuși și trebuie sa acceptam cu demnitate posibilitatea de a fi filmați oricând .