Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara fara divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara fara divort

Pot deschide actiune pt pensie alimentara fara divort?Ce acte sunt necesare?Am nevoie de avocat?
Am 2 copii minori de 7 si 2 ani, iar sotul meu a plecat de acasa la mama lui ca nu ii mai suporta...Eu am inceput serviciul de o saptamana si a trebuit sa stea cu cel mic de 2 ani cat am fost plecata!
Da, se poate. Faceti cerere in trei exempare la instanta competenta- Judecatoria de la domiciliul paratului si aratati in cerere ca solicitati obiligarea paratului la plata unei pensii in favoarea minorilor, ca nu contribuie de bun voie si ca sunteti soti despartiti in fapt. Depuneti si copie dupa dupa certificatele de nastere ale minorior si adeverinta de venit a dvs.