Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... plata pensiei pt. limita de varsta-bani din urma?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

plata pensiei pt. limita de varsta-bani din urma?

Buna ziua!

Am depus dosarul de pensionare pentru limita de varsta la data de 9 iulie 2019.
Mi s-a spus sa vin peste doua luni. Asta inseamna cam pe 9 septembrie. Daca voi lua pensia efectiv in octombrie,sau noiembrie, voi lua banii si pe cele doua-trei luni din urma?
Va multumesc.
Da.

(Va multumesc pentru raspunul promt si la obiect)
Va rog frumos, ultima intrebare.
Deci daca iau pensia efectiv in octombrie-sa zicem- voi lua bani(pensia)pe iulie, august si septembrie, sau pe care luni?
Va multumesc.
De la data indeplinirii conditiilor de varsta si stagiu minim.
Banuiesc ca atunci ati depus si dosarul.
In decizie se va face precizarea de cand se va pune in plata drepturile.
Buna ziua!

Ca sa imi fie foarte clar:

Am facut niste socoteli:

Pe 9 iulie 2019,

am depus dosarul complet pentru pensionare pentru limita de varsta, la casa de pensii.

Doamna de acolo a primit dosarul,

mi-a dat un bon si mi-a spus sa vin peste 2 luni, deci cam pe 10 septembrie.

Imi spuneti ca voi lua pensia si din urma.

Intrebare:

Deci daca in principiu, imi stabileste pensia la 100 de lei,

inseamna ca, in octombrie-de ex., voi lua :

1. pe luna iulie, pe luna august, septembrie si octombrie, adica voi lua pe patru luni,

ADICA 400 de lei?!?!

2. sau fara luna iulie?!

Adica pe care luni voi lua, va rog SA LE NUMITI, ca sa imi fie clar,

(deoarece imi fac niste socoteli)

Care varianta este corecta, 1 sau 2 ?

Va multumesc frumos.

Precizati:
Ziua, luna si anul nasterii
Total stagiu de cotizare realizat
Din ce se compune acesta.

In principiu:
Daca ati indeplinit conditia de varsta in 9/7/2019, incepand cu aceasta data va fi pusa in plata pensia.
Carp Mircea, utilizator