Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Marirea punctului de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Marirea punctului de pensie

Sunt pensionar din august 2019, la limita de varsta si am 16 ani, 11 luni si 20 de zile de grupa 1. Pot beneficia de marirea punctului de pensie acordata din 1 sept 2019?
Ati beneficiat de acest lucru.
Nu doar d-vostra, ci toti pensionarii de la acel moment au beneficiat,.
Nu am beneficiat. Anii mi s-au calculat doar ca si vechime, nu ca si bani in plus.
Probabil va referiti la legea 221/2018 care a produs efecte incepand cu 01/10/2018.
Nu aveti legatura cu acea llege.
Daca anii de grupa I au forst in regula(recunoscuti de casa locala) atunci mjorarea pentru ei a fost acordata la deschiderea drepturilor.
O gasiti mentionata in decizie.
Postati:
-Data punerii in plata a primelor drepturi de pensie(din decizie).
-Punctajul mediu anual cu toate cele 5 cifre de dupa virgula.
Data punerii in plata este 21.08.2019, iar punctajul mediu anual este 1,12001
Pentru luna august 2019 pensia a fost 1233 lei, dar pusa in plata doar pentru 11 zile(437. sau 438 lei).
Incepand cu septembrie 2019 pensia este de 1417 lei.
Asadar majorarea de la 01/09/2019 ati primit-o.
Deasemenea majorarea pentru grupa I ati primit-o la deschiderea drepturilor si este mentionata in decizie.