avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua,
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua,

Sunt gravidă cu o intreprindere individuala cu venit foarte mic,am fost la CAS si nu au vrut sa ma ia in evidență spunând ca legea s-a schimbat, vă rog mult daca mă puteti lamuri si pe mine cine are dreptate, pt.ca din notificarea care mi-au trimis ei reiese ca am dreptul!Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: DianaConst. , utilizator 18:18, 3 Septembrie 2019
Ce v-au mentionat in acea notificare ?
Mi-au trimis legea 227/2015 cu articolul 154 si 155 si alineatele 1 si 2,iar apoi ai scris ca conform acestei legi datorez contributia de asigurare din venit independent si ca doar asa pot beneficia.

Cornel Vasile a scris:

Ce v-au mentionat in acea notificare ?

Legea 95/2006
art.224
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuției, în condițiile art. 154 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare:
...
g) femeile însărcinate și lăuzele;
....

Codul fiscal
art. 154 - Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate
(1) Următoarele categorii de persoane fizice sunt exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate:
...
g) femeile însărcinate și lăuzele;
...
(2) Persoanele fizice aflate în situațiile prevăzute la alin. (1) lit. d) - p) dacă realizează veniturile prevăzute la art. 155, pentru acestea datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate, conform regulilor specifice fiecărei categorii de venituri.

art. 155 - Categorii de venituri supuse contribuției de asigurări sociale de sănătate
(1) Contribuabilii la sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzuți la art. 153 alin. (1) lit. a) - d), datorează, după caz, contribuția de asigurări sociale de sănătate pentru veniturile din România și din afara României, cu respectarea legislației europene aplicabile în domeniul securității sociale, precum și a acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, pentru care există obligația declarării în România, realizate din următoarele categorii de venituri:
a) venituri din salarii și asimilate salariilor, definite conform art. 76;

b) venituri din activități independente, definite conform art. 67;
....

In speta, datorati c.a.s.s.
Dar din legea aceasta eu inteleg ca cei de la ali(1) litera d) si p) se afla in situatia aceea de a platii cas nu si litera g) care corespunde femeilor gravide!

Cornel Vasile a scris:

Legea 95/2006
art.224
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuției, în condițiile art. 154 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare:
...
g) femeile însărcinate și lăuzele;
....

Codul fiscal
art. 154 - Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate
(1) Următoarele categorii de persoane fizice sunt exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate:
...
g) femeile însărcinate și lăuzele;
...
(2) Persoanele fizice aflate în situațiile prevăzute la alin. (1) lit. d) - p) dacă realizează veniturile prevăzute la art. 155, pentru acestea datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate, conform regulilor specifice fiecărei categorii de venituri.

art. 155 - Categorii de venituri supuse contribuției de asigurări sociale de sănătate
(1) Contribuabilii la sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzuți la art. 153 alin. (1) lit. a) - d), datorează, după caz, contribuția de asigurări sociale de sănătate pentru veniturile din România și din afara României, cu respectarea legislației europene aplicabile în domeniul securității sociale, precum și a acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, pentru care există obligația declarării în România, realizate din următoarele categorii de venituri:
a) venituri din salarii și asimilate salariilor, definite conform art. 76;

b) venituri din activități independente, definite conform art. 67;
....

In speta, datorati c.a.s.s.

Legea este clara : Persoanele fizice aflate în situațiile prevăzute la alin. (1) lit. d) - p) ... adica , cele mentionate la alin. (1) lit. d) pana la lit. p) .

p.s.
Nu mai citati raspunsurile primite ... apasati direct butonul "Raspunde"..

Alte discuții în legătură

Exceptare contributii la sanatate Smarandache Smarandache Sunt in evidenta Programului Nat. de Sanatate (diabet) si conform art.154 lit. f din noul cod fiscal sunt exceptata de la plata contributiei pt. Sanatate. Am ... (vezi toată discuția)
Impozitare dobanda banca negru daniel negru daniel buna seara , am si eu o intrebare conform noului cod fiscal din 2016 daca o persoana are cont la banca si obtine dobanda si este persoana cu handicap grad ... (vezi toată discuția)
Cass - persoana cu venituri mici sau fara venituri cristian__2012 cristian__2012 Buna ziua, O persoana care nu are nici un fel de venit dar care are o suma de bani in banca pentru care primeste dobanda se considera ca are venituri ... (vezi toată discuția)