Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 114 /2018 mai are vreun rol ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 114 /2018 mai are vreun rol ?

Bună dimineața !

Ieri a fost ședință cu toții membrii de Sindicat.
Liderul nostru de Sindicat ne-a spus că:
- va da în judecată instituția ca să dea spor pentru condiții vătămătoare și la colegii care au promovat în 01.2018 și li s-a tăiat sporul
- colegul contabil a spus că OUG 114/2018 spune că sporurile rămân la nivelul lunii 12.2018,
- dar Liderul de Sindicat a spus că în acest caz nu se aplică OUG 114 /2018 pentru că acești colegi nu au avut spor deloc - pentru că li s-a tăiat sporul începând cu 01.01.2019.

Vă rugăm frumos să ne spuneți:
- cine are dreptate ?
În acest caz,se mai poate vorbi despre OUG 114 ?
sau nu ?
Colegii vor câștiga procesul.? sau nu ?
Liderul de sindicat are dreptate ... Nimeni nu va poate spune cine va castiga.
Dar pentru colegii care au promovat în 01.2018 și
nu li s-a mai dat ( = li s-a tăiat efectiv ) sporul avut până la data promovării în grad,
odată ce LEGEA-CADRU nr.153 din 28 iunie 2017 a salarizării spune la art.23 că
(...) mărimea concretă a sporului pentru condiţii de muncă
prevăzut în anexele nr. I-VIII
şi condiţiile de acordare a acestuia
se stabilesc pin Regulament-cadru Administrație ( în cazul colegilor ),
odată ce OUG 114/2018 spune că sporurile rămân la nivelul lunii 12.2018,
este posibil ca, colegii să nu mai primească deloc spor ?
... deși lucrează în condiții vătămătoare de muncă
și factori nocivi, conform Raportului de expertizare a locurilor de muncă făcut de D.S.P.,
motiv pentru care aceștia trebuie să primeasacă spor ?

Nu ar fi legal dacă, colegii nu ar mai primi spor în continuare
pentru că nu lucrează în condiții normale de muncă ....
sunt colegi care lucrează în depozite cu bunuri vechi de peste 100 de ani ....
iar expertizarea locurilor de muncă nu s-a făcut degeaba,
ci Legea 153 a salarizării a impus acest lucru ...

oanaportar, utilizator