Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire in cazul adoptiei cu drepturi depline
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire in cazul adoptiei cu drepturi depline

mamei ia fost eliberat certificat de nastere pe numele parintilor adoptivi aceestia avand un copil natural cu dizabilitati........care a decedat. De la majorat relatia intre mama si parinti adoptivi sa intrerupt,acestia din urma ne mai vrand sa o mai recunoasca ca si fiica a lor

poate fi dezmostenita fica adoptiva si in ce conditi? avan in vedere ca relatia este intrerupta de 20 de ani.
Poate fi dezmostenita in trei cazuri, care se aplica tuturor mostenitorilor ( copii naturali sau infiati):
- daca a atentat la viata lor,
- daca a facut vreo acuzatie capitala calomnioasa impotriva lor (de ex. i-a denuntat la politie ca au ucis pe cineva),
- daca nu a denuntat omorul pe care l-a savarsit altcineva asupra lor.
Nu cred ca e vorba de nici unul din cazurile de mai sus.
Chiar daca lasa testament in favoarea altcuiva, mama dvs. are dreptul la rezerva succesorala - deci poate ataca testamentul.
Singura varianta sa o "sara" la mostenire este sa vanda altcuiva, in timpul vietii toata averea ( casa, teren etc.) si sa nu mai ramana nici banii de pe urma vanzarii.
Daca decedeaza amandoi (chiar si unul) si lasa ceva, mama dvs. are dreptul la mostenire, indiferent ca nu a tinut legatura cu ei 20 sau 100 de ani.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
multumec extrem de mult pentru raspuns