Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru îngrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru îngrijire copil

Bună ziua .Fiică mea urmeaza sa nască si nu poate beneficia de concediu de îngrijire copil pentru ca nu a lucrat .Problema este acest copil din pacate nu va avea nici tata .In acest caz cand nu exista un tată, iar mama nu beneficiază de concediu ,eu ca bunica am dreptul sa solicit concediu de îngrijire copil?Mentionez faptul că eu mă voi ocupa de îngrijirea lui .Va multumesc pentru raspuns
De indemnizaţia lunară pentru creșterea copiilor beneficiază oricare dintre părinţii fireşti ai copilului. (n.m., mama sau tata)

Beneficiază de aceleași drepturi și una dintre persoanele care a adoptat copilul, căreia i s-a încredințat copilul în vederea adopției sau care are copilul în plasament ori în plasament în regim de urgență, cu excepția asistentului maternal profesionist care poate beneficia de aceste drepturi numai pentru copiii săi, precum și persoana care a fost numită tutore.
Cornel Vasile, Consilier juridic