Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reductiune testamentara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reductiune testamentara

Se poate da declarative de renuntare la dreptul de reductiune testamentara inainte de decesul donatorului? Daca nu, ce alta varianta de recunoastere a testamentului facut de mama mea in favoarea unei terte persoane am inainte de decesul mamei astfel incat persoana in favoarea careia s-a facut testamentul sa aiba siguranta ca eu nu voi putea ataca acest act dupa moartea mamei mele.
Nu aveti. Orice pact asupra unei mosteniri viitoare este lovit de nulitatea absoluta.
Dupa decesul mamei, veti putea da declaratie de renuntare la succesiune si implicit la rezerva succesorala
raluk0207, utilizator
Buna ziua,
Nu exista un asemenea act.
Nimeni nu poate renunta la o mostenire nedeschisa (inainte de moartea celui mostenit)
Mama poate sa incheie un act de vanzare cumparare cu clauza si atunci cel gratificat este mai sigur.