avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reductiune testamentara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reductiune testamentara

Se poate da declarative de renuntare la dreptul de reductiune testamentara inainte de decesul donatorului? Daca nu, ce alta varianta de recunoastere a testamentului facut de mama mea in favoarea unei terte persoane am inainte de decesul mamei astfel incat persoana in favoarea careia s-a facut testamentul sa aiba siguranta ca eu nu voi putea ataca acest act dupa moartea mamei mele.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 12:15, 10 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti. Orice pact asupra unei mosteniri viitoare este lovit de nulitatea absoluta.
Dupa decesul mamei, veti putea da declaratie de renuntare la succesiune si implicit la rezerva succesorala
Ultima modificare: Marți, 10 Septembrie 2019
raluk0207, utilizator
Buna ziua,
Nu exista un asemenea act.
Nimeni nu poate renunta la o mostenire nedeschisa (inainte de moartea celui mostenit)
Mama poate sa incheie un act de vanzare cumparare cu clauza si atunci cel gratificat este mai sigur.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie la notariat, pentru un apartament Mike12 Mike12 Buna Seara. Am o intrebare in legatura cu declaratie la notariat, pentru un apartament: Eu am luat prin donatie de la mama mea, un apartament cu 3 camere ... (vezi toată discuția)
Renuntare la drepturi succesorale Lacra40 Lacra40 suntem doua surori si mama. tatal a murit si am facut succesiunea dupa el. mama traieste, iar eu doresc sa cedez drepturile mele succesorale sorei mele, ... (vezi toată discuția)
Mostenirea sau donatia prin notariat musurois musurois Buna ziua, Tatal meu are 2 case, mama a decedat din 2008 dar nu s-a dezbatut succesiunea, iar noi suntem 3 copii. mentionez ca eu nu vreau nimic. Cum poate sa ... (vezi toată discuția)