Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz-demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz-demisie

Buuna ziua,
Acum o saptamana mi-am prezentat demisia angajatorului la care lucrez. In cererea de demisie am mai scris si ca daca doreste sa renunte la perioada de preaviz sa ma anunte. Initial nu a dorit sa renunte la preaviz, mi-a aprobat cererea incepand cu data de 01 octombrie. La mijlocul perioadei de preaviz mi-a spus ca vrea sa renunte la preaviz.
Poate renunta la preaviz oricand pe perioada preavizului sau atunci cand aproba cererea de demisie?
Multumesc.
pavel_elena, utilizator
In opinia mea, renuntarea totala sau partiala la preaviz trebuie exprimata la data luarii la cunostinta de cererea de demisie a salariatului si nu dupa un anumit numar de zile de preaviz efectuate de salariat.

Consider ca nu este corect d.p.d.v. moral sa se procedeze astfel, chiar daca nu exista text de lege care sa reglementeze o astfel de situatie. Altfel spus, incep sa efectuez preavizul si dupa cateva zile mi se aduce la cunostinta ca se renunta la restul de zile.
Ok, va multumesc mult pentru raspuns.