Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificarea timpului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificarea timpului de munca

Buna ziua,

Care sunt pasii care trebuie urmati atunci cand specificul activitatii necesita modificarea timpului de munca, de la 8 ore la lucrul in ture 12/24?
Nevoia de modificare tine de optimizarea activitatii, productivitate, practic initiativa modificarii pleaca de la angajator.

Multumesc,
Monika Tudosie
1. Informarea salariatului , despre modificarea timpului de munca.

2. Incheierea unui act aditional la c.i.m.

Art. 17 Codul Muncii
(1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.
....