Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident

Bună ziua, am permis de conducere de 6 luni și eram sub influenta băuturilor alcoolice, am făcut acut accident fără victime, alcoolemia era de 0.78 în etilo-test, vă rog să-mi spuneți la ce să mă aștept?
S-a deschis dosar penal si urmeaza cercetarea. Nefiind victime, cel mai probabil veti primi o amenda judiciara.
Alcoolemie foarte mare, in sange o sa fie undeva la dublul valorii din aerul expirat.
Avand in vedere ca discutam de o infractiune de periocol, iar in cazul dvs, starea de pericol s-a si concretizat prin producereea accidentului, va puteti astepta sa fiti trimis in judecata, condamnat si ulterior, permisul anulat.
Nu inteleg exact ce vrea sa spuna dl. Popa cu amenda judiciara si in ce conditii o sa o primiti, poate revine si ne lamureste.
Instanta de judecata poate decide condamnare sau amenda penala.
Ati spus amenda judiciara, care este altceva.
Din viteza scrisului se mai si greseste.