avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident

Bună ziua, am permis de conducere de 6 luni și eram sub influenta băuturilor alcoolice, am făcut acut accident fără victime, alcoolemia era de 0.78 în etilo-test, vă rog să-mi spuneți la ce să mă aștept?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 21:18, 18 Septembrie 2019
S-a deschis dosar penal si urmeaza cercetarea. Nefiind victime, cel mai probabil veti primi o amenda judiciara.
Alcoolemie foarte mare, in sange o sa fie undeva la dublul valorii din aerul expirat.
Avand in vedere ca discutam de o infractiune de periocol, iar in cazul dvs, starea de pericol s-a si concretizat prin producereea accidentului, va puteti astepta sa fiti trimis in judecata, condamnat si ulterior, permisul anulat.
Nu inteleg exact ce vrea sa spuna dl. Popa cu amenda judiciara si in ce conditii o sa o primiti, poate revine si ne lamureste.
Instanta de judecata poate decide condamnare sau amenda penala.
Ati spus amenda judiciara, care este altceva.
Din viteza scrisului se mai si greseste.

Alte discuții în legătură

Condamnare cu suspendare rupa rupa buna ziua - INTREBARE : daca exista criterii ,bine definite, dupa care se hotareste ca pronuntare ,CONDAMNAREA CU SUSPENDARE ? s-au ramine de regula la ... (vezi toată discuția)
Delapidare Claudiana1 Claudiana1 In 2015 un amic a delapidat firma la care lucra de 7500 de lei. In timpul cercetarii penale a recunoscut fapta desi nu a restituit banii. Stiu ca ii trebuie un ... (vezi toată discuția)